Aralık Ayında Bitcoin’in Fiyatını Hangi Faktörler Etkileyecek?

0 1

2020nin bitmesine çok az bir süre kaldı. Bitcoin fiyatı yılın başlarında gerçekten düşük performans göstermesine rağmen19 bin doların üzerine çıkmayı başardı ve bu önemli seviyesinin üzerinde sabit kaldı. Peki Bitcoin bu noktadan sonra 10 bin dolarlık seviyeyi destek noktası olara kullanıp tırmanmaya devam mı edecek yoksa gene çökecek mi?

 Bu soruyu cevaplamak teknik analizin ötesine geçen birkaç faktöre bağlıdır. Bu nedenle güvenilir küresel ve finans haberlerini takip etmek zorunludur. Bu makalede Bitcoinin nereye gittiğini gösterebilecek bu önemli faktörlerden birkaçına bir göz atacağız.

 Yeni teşvik paketi ve para basımı

 USA Todayin çarpıcı bir makalesi: “Fedin yıl sonuna kadar Covid-19 salgını sırasında basılan dolarlarla 35 trilyon dolarlık devlet tahvili satın alacağı tahmin ediliyor. Oxford Economicse göre ” Bu tür para basımı birçok yatırımcıyı Bitcoin satın almaya zorluyor.

 Neden Bitcoin? Sadece arz ve talep. ABD Fed ve dünyanın dört bir yanındaki diğer hükümet kuruluşları fiat para birimlerinin arzını artırarak kötüye giden ekonomik durumu düzeltmeye istekli olduklarını defalarca kanıtladılar. Talebi artırmadan artan arz ciddi ekonomik düşüşlere yol açabilir.

 Yatırımcılar geleneksel olarak altına ve diğer yatırımlara daha sabit bir arz ve talep oranıyla yatırım yaparak buna karşı koruma sağlamışlardır. Bitcoin hem değer deposu olarak hem de enflasyona karşı güvenli bir liman olarak popüler olmaya başladı.

 Diğer birçok faktörle birlikte küresel para basımının da şimdiye kadar Bitcoin fiyatı üzerinde bir etkisi oldu çünkü basılan tüm yeni dolarlarla bazıları Bitcoin piyasasına gidiler.

 Forbes ABD vatandaşlarının kendilerine verilen teşvik yardım paralarını kullanarak Bitcoin satın almalarının yedi nedenini özetleyen bir makale bile yayınladı ve CBS News 22 trilyon ABD doları değerindeki yeni bir teşvik paketinin onaylanabileceğini bildirdi. Bu daha fazla Amerikalının Bitcoin satın alacağı anlamına geliyor.

  Bitcoin 2024 yılına kadar her on dakikada bir 65 BTC sabit arzına sahip olacağından (tekrar yarıya indirildiğinde 325e düşecektir) sabit bir arzla artan talebin Bitcoin fiyatını 20 bin doların üzerine çıkarabileceği mantığını görmek kolaydır. Hatta 30 bin dolara ve daha fazla seviyelere.

 Biden faktörü

 ABD başkanlık seçimlerinin ABD borsasını ve aslında dünya çapındaki piyasaları etkilediği inkar edilemez. Ne de olsa ABD dünyanın en büyük ekonomisidir.

 Gerçek şu ki ABD borsası Bitcoinin fiyatını etkiledi. Başka bir Forbes makalesi Bitcoin ve ABD hisse senedi fiyatları arasındaki ilişkiye değindi. Makale yatırımcıların Bitcoine bir teknoloji hissesi gibi davrandığı teorisine güven veriyor. ABD borsası başkan seçilen Joe Bidenin dolar basımını artıracağına ve daha fazla mali teşvik sağlayacağına inanıyorsa o zaman yükselebilir ve böylece Bitcoini 20 bin doların üzerine çıkarabilir.

Sonuç olarak teşvik paketi para basımı ve ABDnin 2021deki durumu gibi küresel faktörler Bitcoinin fiyatını etkiliyor ve etkilemeye de devam edecek. Bu nedenle küresel finans haberlerini günlük olarak takip etmek kritik önem taşıyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku