Anti Bitcoin…

0 2

Salgın parayı da etkiledi. Merkez bankaları Fed öncülüğünde finansal sisteme akla hayale gelmeyecek boyutta para enjekte ettiler ve bu arada parasal temizlik yaşandı. Paralar virüs korkusundan karantinaya alındı dezenfekte edildi. Hiç kimse paraya dokunmak istemiyor.

Tekrar parayı tartışıyoruz. Merkez bankalarının likidite yöntemlerini fiziksel nakit yönetimini izliyoruz ve Çin dünyanın ilk resmi dijital para birimini piyasaya sürüyor.

Resmi dijital para konusu merkez bankaları için yeni bir konu değil ama hiçbiri Çin kadar ileri gitmiş de değil. Ama bu saha boş bırakılacak bir saha da değil er veya geç gelecekler.

Çin’in en büyük dört ticari bankası bu ay testlere başladı. Devlet medyasına göre Suzhou şehri önümüzdeki ay devlet çalışanlarına ulaşım masraflarını karşılamak için bir miktar verecek. Çinin bu yıl içinde dijital yuanı resmen başlatacağını görüyoruz.

Çin için dijital yuan 2014 yılından bu yana gündemde. Ülkede 2019 yılında mobil işlemler her beş ödemeden dördünü oluşturdu. Economist’e göre resmi bir dijital para birimi bu geçişten kaynaklanan riskin ele alınmasına yardımcı olabilir. Mobil ödeme sistemlerinin başarısız olması veya patlak vermesi için bir kriz olsaydı insanlar nakit isteyebilirlerdi. Ancak dolaşımda giderek daha az nakit var. İnsanlar merkez bankası onaylı mobil cüzdanlarda “resmi” dijital paraya geçebilirler. Ayrıca çevrimdışıyken bile para aktarabilirler örneğin Bluetooth ile.

Ancak Çin için en büyük ödül elde edilecek yeni güçler olacak. Çin’in dijital yuanı merkezi bir para birimi olacak. Yetkililer dolaşımdaki tüm dijital paraları izleyebilecek para aklamak veya vergilerden kaçınmayı daha zor hale getirecekler. Merkez bankası da paranın nasıl kullanıldığını kontrol etmek için kodlama kullanabilir. Örneğin küçük işletmelere borç vermek için ticari bir bankaya dijital yuan verirse paranın sadece küçük bir firmaya aktarıldıktan sonra etkinleştirilmesini sağlayabilir. Ve Çin nominal faiz oranlarını negatif yapmayı daha kolay şekilde sağlayabilir.

Amaç parada tam kontrol. Kazanırken harcarken tasarruf ederken…

Önemli bir dönüşüm. Böyle bir dönüşümün doğasında var olan riskler göz önüne alındığında Çin resmi dijital parada yavaş yavaş ve kademeli olarak ilerleyecektir. Dijital yuanın Çindeki tüm fiziksel nakitlerin sadece % 10unun yerini almasının birkaç yıl alacağı tahmin ediliyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku