Analiz: Merkez bankası dijital coinler Bitcoin için faydalı mı yoksa bir tehdit mi?

Abone Ol
Analiz: Merkez bankası dijital coinler Bitcoin için faydalı mı yoksa bir tehdit mi?
Gökçe Hürata
 • 27 Ekim 2020
 • Yazar:

  Bir merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) kaçınılmaz olarak piyasaya sürülmesi, Bitcoin'e ve bu dijitalleşen dünyadaki rolüne zarar mı verecek yoksa yardımcı mı olacak?

  Facebook, Libra adında bir dijital ödeme para birimi oluşturma planlarını duyurduğundan beri, merkez bankacıları buna kendi icatlarıyla karşılık vermeye çalıştı.

  Libra yasal sorunlarla karşı karşıyayken, bir BIS raporu, dünyadaki merkez bankalarının % 80'inden fazlasının şu anda bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) geliştirdiğini belirtti.

  Bir CBDC'nin fikri ve amacı, Bitcoin'in temsil ettiği her şeyden temelde farklıdır. Bu nedenle, topluluk birincil kripto para biriminin olası sonuçları hakkında spekülasyon yapıyor. Devlete ait bir dijital para birimi, BTC'nin online dünyadaki rolüne zarar verecek mi, yoksa büyük girişinin sahnesini mi hazırlayacak?

  Senaryo A: CBDC'ler Bitcoin İçin Kötüdür

  CBDC'ler, her gün kullandığımız nakit faturaları temsil edecek, ancak adından da anlaşılacağı gibi, yalnızca dijital olacak. Gelişmeleri ile ilgili hala pek çok bilinmeyen faktör bulunuyor. Hangi ülke ilk olacak, hangi teknolojiyi kullanacaklar, CBDC'ler perakende ödemeler için olacak mı yoksa olmayacak mı?

  Bu sorular sonunda cevaplarını alacak. Bununla birlikte, çoğu insan bir CBDC'nin uygulanmasının hükümetlere gelecekteki tüm ödeme işlemlerini izlemek, onaylamak veya askıya almak için mutlak kontrol sağlayacağından korkuyor.

  Yetkililer, kara para aklama gibi yasadışı faaliyetleri azaltabileceklerini ve hatta ortadan kaldırabileceklerini iddia ederek bu potansiyel sürekli gözetimi haklı çıkardılar.

  Öte yandan, bir CBDC'nin kaçınılmaz olarak piyasaya sürülmesinin sektöre ve en tanınmış temsilcisi olan Bitcoin'e zarar vereceğine dair topluluk içinde endişeler ortaya çıktı.

  Binance CEO'su Changpeng Zhao (CZ) geçtiğimiz günlerde iyi tasarlanmış bir CBDC'nin ilk kripto para birimi için "tehdit" olabileceğini tahmin etti. Bu tür para birimlerinin çoğunun çok merkezi olacağını ve Bitcoin ile aynı özgürlüğü sağlamayacağını vurguladı.

  Sonuç olarak, dünya hükümetleri BTC kadar ademi merkeziyetçi bir şeyin rolünü azaltmaya meyilli olurken kendi icatlarını daha da ileriye taşıyacak.

  Bitcoin’in teknik raporu, bunu "elektronik eşler arası nakit sistemi" olarak tanımladı. Ancak, dünyanın süper güçleri tarafından desteklenen tonlarca rekabete sahip olmak, rolünü azaltabileceği ihtimalini beraberinde getiriyor. CBDC'lerin BTC'den daha ucuz ve daha hızlı işlemlere olanak sağlamasının zarar getirmesi muhtemeldir.

  Ek olarak, değerleri Bitcoin'ler kadar dalgalanmayacak. Bu, insanların işlem tamamlandığında değer kaybetmeyecek bir para birimi göndermeyi veya almayı tercih etmelerinin başka bir nedeni olarak görülüyor.

  Senaryo B: CBDC'ler Bitcoin'e Ödeme Aracı Olarak Yardımcı Olacak

  Öte yandan, CBDC'ler geldiğinde, sadece Bitcoin için kapıyı açabilecekleri anlatılıyor. Büyük kripto para birimi yöneticisi Grayscale Investment geçtiğimiz günlerde CBDC'lerin piyasaya sürüldüğünde "Bitcoin'in küresel dijital ekonomideki rolünü vurgulayabileceğini" savundu.

  Bunun nedeni kısmen, insanların şu ana kadar gerekli olmayan dijital ödeme altyapısına aşina olmaları gerekmesidir. İnsanlar kendilerini bu konuda eğiterek Bitcoin ile devlete ait dijital para birimleri arasındaki önemli farkları bulabilecek.

  "Bitcoin, dijital olduğu için değil, Bitcoin herkesin kullanımına açık, kıt, uzlaşmaz, apolitik bir para birimi olduğu için özeldir."

  Senaryo C: CBDC'ler Bir Değer Deposu Olarak BTC'ye Yardımcı Olacak

  İlk senaryonun gerçeğe dönüştüğü ve Bitcoin'in elektronik eşler arası nakit sistemi olarak hizmet vermeyi bıraktığı varsayılırsa, bu onun toplum için hiçbir değeri olmayacağı anlamına gelmez.

  BTC, bir adresten diğerine para transfer etmek için kullanılmak yerine, birçok kişinin yıllardır tartıştığı şey olabilir - bir değer deposu.

  Sonuçta Bitcoin, en çok kabul gören değer varlığı deposu olan kıtlık gibi altın ile birkaç benzerlik paylaşıyor. İki varlığın fiyat performansı da son zamanlarda birbirine benziyor. COVID-19 mali krizi, yalnızca artan korelasyonunu hızlandırdı.

  ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell bile ikisini karşılaştırdı ve her ikisinin de bir değer deposunun spekülatif bir biçimi olduğunu belirtti.

  Fidelity’nin kripto para birimi kolu olan Fidelity Digital Asset, bu teze inananlar arasında yer alıyor. Bu yılın başlarında derlenen bir raporda, şirket Bitcoin'i "ilham verici bir değer deposu" olarak adlandırdı.

  Dolayısıyla, BTC, CBDC'ler nedeniyle gerçekten bir çevrimiçi ödeme kaynağı olarak başarısız oluyorsa, benzersiz bir kurulum onu ​​başka bir duruma, belki de günümüzün dijital dünyasında daha kritik bir role yönlendirecek.

  Kripto para piyasasıyla ilgili en güncel haberlerden ve analizlerden anında bilgi sahibi olmak için bizi Twitter - Facebook hesaplarımızdan ve Telegram grubumuzdan takip edebilirsiniz…

  Bitcoin ile ilgili her şey

  Bitcoin fiyatını 37 bin dolara hangi faktör çıkarabilir?

  Bitcoin fiyatını 37 bin dolara hangi faktör çıkarabilir?

  Sosyal medyada Bitcoin ile ilgili sözler, fiyatlar önceki zirveye yakın olsa da 2017'nin tüm zamanlarının en yüksek seviyelerinden uzak. Kurumsal yatırımcılar kripto para sektörüne akı...

  • 28 Kasım 2020
  Bitcoin vadeli işlemler piyasasında liderlik el değiştirdi

  Bitcoin vadeli işlemler piyasasında liderlik el değiştirdi

  Sektör verileri, CME Group'un geçtiğimiz ay açık ilginin artmasının ardından dünyanın en büyük Bitcoin (BTC) vadeli işlemler piyasası haline geldiğini gösteriyor. Bir tweet'te Arcan...

  • 28 Kasım 2020
  Bitcoin'in rallisine devam edebilmesi için bu seviyeye düşmesi gerek

  Bitcoin'in rallisine devam edebilmesi için bu seviyeye düşmesi gerek

  Bitcoin, 19 bin doların üzerini test ettiğinden beri düşüş gösteriyor. Satış baskısı, ABD'de düzenleyici bir baskıya ilişkin korku ve OKEx'te devam eden para çekme işlemleri gibi B...

  • 28 Kasım 2020
  Bitcoin fiyatı aralık ayında yeni rekor seviyelere ulaşabilir mi?

  Bitcoin fiyatı aralık ayında yeni rekor seviyelere ulaşabilir mi?

   Bitcoin fiyatı, yaklaşık yüzde 15 düşmeden önce çarşamba günü yaklaşık üç yılın en yüksek seviyesine yükselmişti.  Kripto yatırımcıları, enflasyona karşı güven...

  • 28 Kasım 2020
  Balinalar kripto paralarını borsalara aktarırken, Bitcoin'de hızlı bir toparlanma mümkün mü? 

  Balinalar kripto paralarını borsalara aktarırken, Bitcoin'de hızlı bir toparlanma mümkün mü? 

  Bitcoin, kısa vadede en yüksek seviyelere V şeklinde bir toparlanma grafiği çizerken zor bir zaman geçirebilir ve zincir içi aktivite, piyasada artan satış baskısı gösterir. Blockchain ...

  • 28 Kasım 2020
  Bitcoin'deki son düşüş yatırımcı duyarlılığını etkiler mi?

  Bitcoin'deki son düşüş yatırımcı duyarlılığını etkiler mi?

  Az sayıda Bitcoin sahiplerinin sayısı son 11 yılda gözle görülür şekilde artmaktadır. Bu eğilim, perakende yatırımcılardan BTC'ye olan güvenin arttığını gösteriyor ve bu da iyimser...

  • 28 Kasım 2020
  Rusya Başbakanı neden Bitcoin ve kripto kullanıcılarını "korumak" istiyor?

  Rusya Başbakanı neden Bitcoin ve kripto kullanıcılarını "korumak" istiyor?

  Rusya, kripto para birimleriyle, sürekli değişen düzenlemeler yaşarken, bazen kripto karşıtı duruşları bazen de kripto yanlısı uygulamarıyla kafaları karışıtan tutarsız bir yaklaşı...

  • 28 Kasım 2020
  Bitcoin boğaları ve yatırımcıları kararlı görünüyor

  Bitcoin boğaları ve yatırımcıları kararlı görünüyor

  Bitcoin, Çarşamba gününün en yüksek seviyesi olan 19.600 $ 'dan bu yana dik bir düzeltmeyle karşı karşıya kaldı; bu, kripto para biriminin 2017'nin sonlarından bu yana işlem yaptığı e...

  • 27 Kasım 2020
  Bitcoin'deki düzeltme bekleniyor muydu?

  Bitcoin'deki düzeltme bekleniyor muydu?

  Dünyanın en büyük kripto para birimi Bitcoin, birkaç gün öncesine kadar tüm zamanların en yüksek seviyesine doğru tırmanıyordu. Aslında, BTC yüzde 42 artmayı başardıktan sonra yıll...

  • 27 Kasım 2020
  Ethereum'daki düşüş bir alım fırsat olabilir mi?

  Ethereum'daki düşüş bir alım fırsat olabilir mi?

  Ethereum ve tüm kripto piyasası keskin bir düşüş yaşadı. Bu düşüşle birlikte ETH fiyatı 480 dolar seviyesine kadar geriledi. Bu satış baskısı oldukça yoğun oldu ve kısa vadede k...

  • 27 Kasım 2020
  Bitcoin ve Ethereum'daki düşüşü teknik analiz nasıl yorumluyor?

  Bitcoin ve Ethereum'daki düşüşü teknik analiz nasıl yorumluyor?

  BİTCOİN Bitcoin fiyatı büyük ölçüde düştü, ancak ABD doları karşısında 16 bin 300 dolara yakın bir destek buldu. BTC muhtemelen çift dipli bir model oluşturuyor ve 17 bin 500 dola...

  • 27 Kasım 2020
  Ethereum’da 550 dolar seviyesi kritik

  Ethereum’da 550 dolar seviyesi kritik

  Ethereum, boğalar ABD doları karşısında 480 dolara yakın görünmeden önce 500 doların altına düştü. ETH fiyatı yükseliyor, ancak 550 dolar ve 100 saatlik SMA civarında güçlü bir dir...

  • 27 Kasım 2020
  UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Sayfada yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyelerin kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek durumlardan KriptoArena.com sitesi sorumlu değildir.