Stratejistten Küresel Ekonomik Kriz ve Altın Açıklaması: Geçerli Bir Neden Yok

59
Federal Rezerv’in para politikasını normalleştirme planlarını belirleyebilecek ABD istihdam verileri öncesinde yatırımcınların temkinli davranması nedeniyle altın fiyatları, bugün düşüş kaydetti.

Mevcut durum, küresel bir ekonomik krize yol açmayacak: Altın ilgi görümüyor

Altın an itibariyle yüzde 0.2 düşüşle ons başına 1.761 düşerken, ABD altın vadeli işlemleri 1.761.20 dolar seviyesinde ve çok az değişiklik gösterdi. ABD doları, enflasyon endişeleri ve Fed’in para politikasını normalleştirmek için daha erken hareket edeceği beklentilerinden destek alırken, bir yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Altın geleneksel olarak bir enflasyon riskinden korunma aracı olarak görülse de, daha güçlü bir dolar, altını diğer para birimlerinin sahipleri için daha pahalı bir varlık haline getirir. Julius Baer analisti Carsten Menke şu açıklamayı yaptı:
Tedarik zinciri ve enerji piyasalarıyla ilgili bazı aksaklıklar var ama bu küresel ekonomiyi rayından çıkaracak çapta büyük bir gelişme değil. bu nedenle yatırımcıların altını güvenli liman olarak aramaları için geçerli bir neden yok.

 

Stratejist: Altın Fiyatlarının Toparlanması Bir Ay Sürebilir!
 
Bununla birlikte, ABD‘deki “rekor yüksek” açık iş pozisyonu sayısı göz önüne alındığında, tarım dışı maaş bordrolarında olumlu bir sürprizin, büyük bir satışa neden olmadan, altın piyasası için normal karşılanacağını” söyleyen Menke, fiyatların muhtemelen volatil olacağını da sözlerine ekledi Bu arada, Eylül ayında Cuma günkü istihdam rakamları öncesinde özel istihdamın güçlü bir şekilde gösterilmesi, Fed’in yakında parasal teşviki sıkılaştırmaya başlayabileceğine dair söylentileri ateşledi.

Analist: altının ana direnç seviyelerinin üzerine çıkması gerek

 Singapur merkezli Silver Bullion’un satış müdürü Vincent Tie, “Altının kısa vadeli düşüş eğilimini sona erdirmek üzere olup olmadığına dair somut bir açıklamadan önce, altın fiyatlarının ana direnç seviyelerinin üzerine çıkması gerektiğini” söyledi.
Dünya Altın Konseyi Eylül Ayı İçin Kritik Raporunu Yayınladı: Fiyat Yükselecek mi?
 
ABD İstihdam Raporunun altın fiyatlarını etkilemesi yönünde. Bu, yalnızca her ayın en çok merak edilen ekonomik raporu değil, aynı zamanda Fed tarafından izlenen ekonomik performansın ve enflasyonun önemli bir ölçüsüdür. Özellikle enflasyondaki son artış ABD Merkez Bankası’nın faizleri beklenenden daha erken yükseltmesine neden olabileceğinden, Cuma günkü verilere büyük bir odaklanma olacak.

 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Reuters.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku