Analistten Kritik Bitcoin Yorumu: ”Short Squeeze” mi Geliyor?

556
Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), son zamanlarda volatil bir fiyat hareketi izliyor. 20 Aralık Pazartesi günü 46 bin doların altına düştükten sonra, BTC fiyatı bir kez daha 48.500 dolar seviyelerini geçerek toparlanmayı başardı.

 Short squeeze yaklaşıyor: fonlama oranlarının negatife dönmesi gerekiyor

Bitcoin, an itibariyle 918 milyar piyasa değeri ve yüzde 3.66 artışla 48.588 dolardan işlem görüyor. Popüler piyasa analisti Will Clemente, Temmuz ortasında gördüğümüze benzer bir Bitcoin ”short squeeze” (kısa pozisyon sıkıştırması) hareketinin yavaş yavaş oluştuğunu belirtiyor. Bununla birlikte, analiste göre, BTC fiyatının güvenilir bir ralli başlatabilmesi için, 53 bin dolar seviyesine çıkması gerekiyor. Short squeeze, açığa satış yapan birçok kişinin pozisyonlarını kapatmak zorunda kalması nedeniyle bir varlığın fiyatının hızla yükselmesi sonucunda ortaya çıkar. Short squeeze’ler, bir varlıkta hızla yükselen fiyatları tetikleyen olağandışı bir durumdur. Short squeeze’in meydana gelmesi için, coin’in içinde pozisyon tutanların alışılmadık derecede “short” pozisyon açmış olması gerekir. Bununla birlikte, Bitcoin için bu aşamanın ortaya çıkabilmesi için, fonlama oranlarının negatife dönmesi gerekiyor ve henüz bu gerçekleşmedi. Bugünkü fiyat artışının düşüş trendinin tersine dönmesini temsil edip etmediğini bu noktada söylemek için henüz çok erken.

 

 Bitcoin fiyat oynaklığı, teknik verileri dikkatle inceleyen analistler için önemli bir gelişme. Son fiyat hareketine göre, BTC azalan modelde yukarı doğru bir kırılma yaptı, ancak bunu ne kadar sürdürebileceğini göreceğiz. En son YouTube videolarından birinde analist Benjamin ayrıca, BTC RSI seviyeleri azalan modeli kırmayı başarırsa, muhtemelen Bitcoin’in düşüş trendini sona erdirdiğine ve yukarı doğru ilerlediğini görebileceğimizi açıklıyor. Son BTC fiyat oynaklığı, perakende yatırımcıları piyasaay girmek için doğru zamanın ne zaman olabileceği konusunda kafasını karıştırdı. Aralık 2021 ayı için, yatırımcılar Noel Baba rallisini beklerken Bitcoin zaten yaklaşık yüzde 20 düştü. Bazı analistler  Bitcoin boğa koşusunun 2022’nin ikinci çeyreğine kadar uzanacağına inanıyor.

 

Madenciler, Bitcoin satmıyor

Kripto para analitik veri platformu Glassnode’a göre, Bitcoin madencisinin harcanmamış arzı, tüm zamanların en yüksek seviyesinden sadece 500 BTC daha düşük. Madenciler, BTC’lerini bir bloğu çözmenin ödülü olarak alırlar. Ancak, bu  Bitcoin’ler madenciler tarafından henüz  harcanmadı.

Hayaller 100 Bin! Gerçekler 50 Bin! Analistten Kritik Bitcoin Açıklaması
 

Piyasa, satış baskısı altında kalırken, Bitcoin madencilerinin başka planları olabilir. CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju, geçtiğimiz haftalarda madencilerin cüzdanlarında BTC tutmalarının boğa koşusuna olan inancı yansıttığını ifade etmişti. Dha fazla BTC haberi için, Kriptoarena.com adresini takip edebilirsiniz.

 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Coingape.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku