featured

Analistler tartışsa da Bitcoin satın aldıklarını söylüyor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoini herhangi bir süre zarfında takip ettiyseniz kripto para birimlerinin dijital bir altın olduğunu biliyorsunuz.

Bu fikre göre varlık değerli metale benzer  temel özelliklere sahip olması sebebiyle Bitcoin hem boyut hem de fiyat eylemi ile zamanla altın benzeri bir varlık olacak.

BİTCOİN ANALİZİ İÇİN TIKLAYIN

Ancak bununla birlikte Federal Reserve’ün Kansas City şubesine göre bu anlatıdan bahsetmek için henüz çok erken görünüyor.

Aslında Merkez Bankası Şubesi son zamanlarda yayınlanmış raporda kripto topluluğu tarafından büyük ölçüde farkedilmeyen bu düşünceyi tersine çıkardı.

Bitcoin Henüz Güvenli Bir Sığınak Değil

Geçen hafta yayınlanan bir rapora göre Kansas Federal Rezerv Bankası Bitcoinin kararlı bir şekilde güvenli bir sığınak olmadığını iddia ederek varlığın dijital altından daha çok risk varlığına benzediğini belirtti.

Merkez Bankası Şubesi “stres” dönemlerinde Bitcoinin S-P 500 endeksi ile yüzde 5 düzeyinde önemli bir seviyede pozitif bir korelasyonla çalıştığını gösteren Bloomberg verilerini gösterdi.

Öte yandan stres dönemlerinde 10 yıllık Hazine Bonosu ve altın fiyatı S&P 500 ile hafif negatif bir korelasyonla çalışarak Bitcoinin güvenli sığınak statüsüne ulaşmadığını gösterdi.

Bitcoinin Geleceği

Birçoğu Bitcoinin dijital altın olmadığı konusunda Federal Rezerv ile hemfikir olsa da henüz dijital altın değil. Bu kripto para birimi zaten dijital altın ya da güvenli liman statüsüne ulaşmamışsa o yöne doğru gittiği anlamına gelir.

Nisan sayısında Bloomberg Intelligence’ın “Crypto Outlook” un önemli bir teması Bitcoinin yavaş yavaş dijital altın haline geldiğinin bir işaretiydi.

Emtia masası özellikle CMEnin Bitcoin vadeli işlemlerinin benimsenmesine makro ölçekte azalan volatiliteye altın ve kripto para birimi arasındaki artan korelasyona ve Bitcoinin yavaşça dijital altın haline geldiği iddiasını desteklemeye yönelik artan kullanıcı sayısına işaret etti.

Belirtmek gerekirse tahminlerin 30 günden daha az zamanda varmasını önerdiği blok ödül yarılamasının gelmesiyle birlikte bitcoinin enflasyon oranı neredeyse altının seviyesine gelecektir ve bu da  şu anda devam eden süreci hızlandıracaktır. Çünkü BTC enflasyon oranının gelişmiş dünyanın en fiat para birimlerinin iki katından yüksek olması dolayısıyla muhtemelen dijital kıt varlık olma çabalarını engelliyor.

Analistler Bitcoin Satın Aldıklarını Söylüyor

Bitcoin henüz dijital altın olmasa da analistler hala makroekonomik eğilimler nedeniyle değerli metale paralel olarak kripto para birimini satın aldıklarını söyledi.

Örneğin Bitmex CEOsu Arthur Hayes bir blog yazısında yatırımcıların devam eden parasal rejim değişimi için BTC ve altın alması gerektiğini düşündüğünü oysa paranın Merkez Bankası politikalarını kolaylaştırmak nedeniyle elde edilmesinin giderek daha kolay hale geldiğini belirtti.

Analistler tartışsa da Bitcoin satın aldıklarını söylüyor