17 Analist: Altın Fiyatları İçin Haftaya Bunları Bekleyin!

184

Wall Street analistleri, altın için bir kez daha yükselişe geçti. Çünkü değerli varlık 1.900 dolar civarında teknik destek görüyor. Bununla birlikte, Haftalık Altın Anketi’nin son sonuçlarına göre perakende yatırımcılar arasındaki duyarlılık zayıfladı. Kriptoarena.com olarak detayları inceliyoruz. 

Dolar geri çekilirse, kıymetli metal için iyiye işaret olur

Yatırımcıları arasındaki duyarlılıktaki değişim, altın fiyatlarının yükselen ABD doları karşısında tutarlı bir yükseliş ivmesi bulmakta zorlanmasıyla ortaya çıkıyor. Geçen hafta ABD doları endeksi, yaklaşık 20 yılın en yüksek seviyesi olan 103.93 puana yükseldi. ABD doları endeksi 19 Nisan’da 100 puanın altına kısa bir süreliğine düştüğünden bu yana yüzde 3,5 arttı. Bazı ekonomistlere göre, Federal Rezerv önümüzdeki hafta faiz oranlarını 50 baz puan artırmaya hazırlanırken ABD doları güçlü bir ivme kazandı. Bu arada, altın fiyatları 2.000 doların üzerine çıkamadı ve katı satış baskısına çarptı ve fiyatın yaklaşık yüzde 5 düşmesine neden oldu. Bununla birlikte, bazı analistler piyasada değişen bir gelgit belirtileri görüyorlar. ABD doları Cuma gününü zirvelerinden aşağı kapatıyor gibi görünüyor ve altın desteği ons başına 1.900 doların üzerinde tutmayı başarıyor. City Index kıdemli piyasa analisti Matt Simpson şunları söyledi:  

Dolardaki yukarı yönlü hareket çok gergin görünüyor. Bu, sonunda geri çekilirse altın için iyiye işaret olabilir. Güçlü dolara rağmen altının Perşembe gününü yükselişle kapatması göz önüne alındığında, düşüş hareketinin gücünün tükenmekte olduğuna dair bir başka güven seviyesi daha ekliyor. En azından önümüzdeki dönemde.

17 Analist: Altın Fiyatları İçin Haftaya Bunları Bekleyin!

Bu hafta 17 Wall Street analisti altın anketine katıldı. Katılımcılar arasında, dokuz analist yani yüzde 53, altın fiyatlarının önümüzdeki hafta yükseleceğini tahmin ettiğini açıkladı. Aynı zamanda, dört analist yani yüzde 25 ise, kısa vadede altın için düşüş eğilimindeydi ve üç analist yani yüzde 18, fiyatlar konusunda çekimser kaldı. Bu arada, online Main Street anketlerinde 904 oy kullanıldı. Bunların 446’sı yani yüzde 49’u altının önümüzdeki hafta yükselmesini bekliyor. 306 oy yani yüzde 34 seçmen ise daha fiyatların daha düşük olacağını öngörüyor. 152 seçmen yani yüzde 17’si ise yakın vadede tarafsız kaldı. 

Dünya Bankası: Altın fiyatı sadece mütevazı kazançlar görecek  

Bu, yükseliş hissiyatı Eylül ayının sonundan bu yana ilk kez yüzde 50’nin altına düştü. Altın fiyatları dip seviyelerinde olsa da haftayı yüzde 1 kayıpla kapatıyor. İleriye baktığımızda, Federal Rezerv’in para politikası toplantısı değerli metal için en önemli olay olmaya devam ediyor. Fed, para politikasını agresif bir şekilde sıkılaştırmaya hazırlandığının sinyallerini verdi. Equiti Capital’in piyasa analisti David Madden, ABD dolarının gelecek haftaki para politikası kararı öncesinde kendisini biraz geride bıraktığını söyledi. Merkez bankasından gelen herhangi bir nötr veya güvercin tonunun ABD dolarını düşürebileceğini ve altın fiyatlarını yükseltebileceğini de sözlerine ekledi. 

Analist, Altın Fiyatları İçin Hedeflerini Duyurdu!

Madden, Federal Rezerv’in 50 baz puandan fazla zam yapmak istemeyebileceğini söyledi. Madden, ‘’Fed’in yapmak isteyeceği son şey, ekonomiyi erken bir durgunluğa iten bir politika hatası yapmaktır” dedi. Adrian Day Asset Management başkanı Adrian Day, önümüzdeki hafta ABD dolarının bir miktar değer kaybetmesini de beklediğini söyledi ve sözlerine şunları ekledi: 

Parasal faktörler altın için yükselişte, bir şey dışında: ABD dışındaki büyük merkez bankalarının sergilediği çekingenlik veya pervasızlık, Federal Rezerv’i kıyasla neredeyse sorumlu gösteriyor, doları yükseltiyor ve altın üzerinde baskı oluşturuyor. Zirveye ulaştı ve bunun ötesinde, parasal dinamikler altının güvenilebilecek tek varlık olduğu anlamına geliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak kitco
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku