Analist Uyardı: Altcoin Yatırımcıları Bu Senaryoya Hazır Olsun!

129

Bağımsız bir piyasa analistine göre, Bitcoin fiyatında %30 daha düzeltme yaşanırsa altcoin sahiplerinin, iki kat daha fazla kayıpla karşı karşıya kalma riski bulunuyor. Altcoin yatırımcıları, Bitcoin (BTC) büyük fiyat düşüşlerine maruz kalırsa korunmak için siper aramalıdır.

Bitcoin fiyatında aşağı yönlü kayma, altcoin fiyatlarını iki kat aşağıya çeker

Bağımsız piyasa analisti, Decentrader platformunun kurucu ortağı Filbfilb’e inanıyor. Cuma günü geç saatlerde yayınlanan bir tweet’te, takma adlı kripto para, Bitcoin pazarındaki %30’luk bir çöküşün altcoinlerin iki kat daha fazla düşmesine neden olabileceğini söyledi. Bitcoin Mart-Mayıs döneminde 50 bin ila 60 bin dolar arasında konsolide olduğunda, altcoinler patladı. Benzer şekilde, amiral gemisi kripto para biriminin yaklaşık 65 bin dolardan 28 bin dolara kadar düştüğüne tanık olan Bitcoin pazarındaki son düzeltme de altcoin fiyat çöküşüne neden oldu. Yine de Bitcoin 50 bin ila 60 bin dolar aralığında sıkışıp kaldığında tutundukları destek seviyesine kadar fiyat düşüşü yaşandı.

Filbfilb, altcoinlerin sözde bir “yakalama riski” ile karşı karşıya olduğunu ve Bitcoin pazarındaki küçük bir aşağı yönlü kaymanın bile birçok altcoin fiyatını iki kat daha aşağıya çekebileceğini ima etti. Açıklama, Bitcoin fiyatlarının haftalık %15,58 oranında aşağı yönlü düzeltmenin ardından 30,173 dolara düşmesiyle ortaya çıktı. Filbfilb konuya ilişkin olarak düşüncelerini şöyle paylaştı:

Altcoinler bu nedenle, Bitcoin (BTC/USD)’den daha fazla aşağı yönlü risk taşıyor. Bitcoin daha düşük fiyat seviyelerini görürse, %30 oranında değer kaybetmesi durumunda, altcoin fiyatlarının buradan 2 kat daha kötü düzeltme yapmasını beklerdim.

Altcoinler, Bitcoin’den daha iyi kazanç sağladı

Bitcoin’in Mayıs ve Haziran aylarındaki düşüşleri, yıllık performansını %5,71’e düşürdü. Bu arada, üst düzey altcoin fiyatları birlikte düşerken, YTD getirileri çok daha iyi oldu. Örneğin, ikinci en büyük kripto para birimi olan Ether (ETH), Nisan ortasındaki zirvesi olan 4.384 dolardan %60’ın biraz üzerinde düştü. Bununla birlikte, YTD getirileri, yayınlanma zamanı itibariyle %141 olarak ortaya çıktı. Benzer şekilde, altcoin Dogecoin’in YTD karı, rekor yüksek seviyesi olan 76 sentten neredeyse %80 düştükten sonra bile %4,112 oldu.

Öyle görünüyor ki, altcoinler sahiplerine Bitcoin’den daha iyi kâr etme fırsatları sağladı. Sonuç olarak, yatırımcılar, altcoin karlarını fiat karşılığında satarak ve/veya fonları tekrar BTC’ye çevirerek Bitcoin pazarındaki kayıplarını telafi edebilirler.

Bitcoin ve 20 bin dolar fiyat seviyesi

Son zamanlarda, Bitcoin tekrarlanan denemelere rağmen 30 bin doların altına daha derin bir geri çekilmeyi önleyebildi. Mercuryo’nun kurucusu Alexander Vasiliev de dahil olmak üzere birçok analist, Bitcoin’in yükseliş direncini, sonunda 40 bin doların üzerine çıkacağının ve orta ve uzun vadede 64 bin dolara yakın önceki yüksek seviyelerine geri döneceğinin bir işareti olarak görüyor. Bununla birlikte, daha önce Bitcoin’de yükseliş eğiliminde olan bazı analistler, kripto para biriminin son düzeltmesinin ardından önyargılarını tersine çevirdi.

Örneğin, multi-milyar dolarlık yatırım firması Guggenheim Partners’ın baş yatırım sorumlusu Scott Minerd, Cuma günü CNBC’ye Bitcoin’in 15 bin dolara düşmesini beklediğini söyledi. Şubat ayında, Bitcoin 30 bin dolarlık direnci kırarken, Minerd fiyatının 60 bin dolara ulaşacağını tahmin etti. Finansal analitik web sitesi ADVFN.com’un CEO’su Clem Chambers, Bitcoin için düşüş eğilimine girdi ve Bitcoin’in kapitülasyon hissi nedeniyle 20 bin dolara düşebileceğini belirtti. Clem Chambers, SeekingAlpha makalesinde konu hakkında şu yorumlarını yazdı:

Bir sonraki düşüş burada olacak gibi görünüyor ve bu, daha önce katlandığımız kripto kışının tekrarlanmasına yol açan son büyük düşüş olacak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Cointelegraph.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku