Analist: Tesla, Bitcoin Yatırımından Yaklaşık 1 Milyar Dolar Kâr Sağladı!

0 1

Wedbush Securities analisti Daniel Ivese göre Tesla Bitcoine yaptığı yatırımdan yaklaşık 1 milyar dolar kâr sağladı. Ives Cumartesi günü yayımladığı müşteri notunda şirketin “2020nin tamamında EV (elektrikli araç) otomobillerini satarak sağladığı kazanca kıyasla Bitcoin yatırımından daha fazlasını kazanma yolunda” olduğunu tahmin ediyor.

Ives bu hesaplamayı nasıl yaptığını paylaşmadı ancak CoinDeskin verilerine göre Bitcoinin fiyatı 31 Ocakta 34.79345 dolar ile gün içi en yüksek seviyesinden Ivesin notunu yayınladığı gün olan 20 Şubatta 57.48703 dolara yükseldi. Bu Tesla’nın 15 milyar dolarlık Bitcoin yatırımından sağladığı kârın 975 milyon dolara çıkaracak yaklaşık yüzde 65lik bir artış anlamına geliyor. Pazartesi gününün en yüksek seviyesi olan 5833236 dolar baz alındığında ise bu kâr ise 1 milyar doları geçiyor.

Analist “Bitcoin yatırımı Tesla için bir yan şov olsa da açıkça iyi bir başlangıç yatırımı oldu ve önümüzdeki 12 ila 18 ayda diğer halka açık şirketler için kartopu etkisi yaratmasını beklediğimiz bir eğilim” dedi.

Bu ayın başlarında ABDli elektrikli otomobil üreticisi SECe “nakit varlıklarının daha da çeşitlendirmek ve maksimize etmek adına daha fazla esneklik” için 15 milyar dolarlık Bitcoin aldığını bildirmişti. Şirket Bitcoini ne zaman ve hangi fiyata satın aldığını açıklamadan sadece Ocak ayında alım yaptığını belirtti. Teslanın henüz elindeki Bitcoinleri satıp satmadığı belli değil.

Bitcoin bu yıl büyük bir ralli gördü ve sürekli olarak yeni rekor seviyelere ulaşıyor. Bitcoinin piyasa değeri geçen hafta ilk kez 1 trilyon doları geçti ve kripto para birimi yılın başından bu yana değerini yüzde 94 artırdı.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku