Analist, FED Etkisiyle Altın Fiyatı İçin Senaryoları ve Seviyeleri Paylaştı!

227

Altın fiyatı, Avrupa seansına girerken önceki gün ulaştığı bir buçuk haftanın en düşük seviyesinin hemen üzerinde 1.769-68 dolar bölgesinde işlem görüyordu. Salı günü yayınlanan ABD Üretici Fiyat Endeksi, sert tutumlu Fed beklentilerini güçlendirerek sarı metal için direnç olarak hareket etmeye devam etti. Bununla birlikte, ABD dolarını çevreleyen daha yumuşak bir ton, altına bir miktar destek verdi. Bunun dışında, koronavirüsün yeni Omicron varyantının yayılmasından kaynaklanan ekonomik çöküntüyle ilgili yenilenen endişeler, güvenli liman XAU/USD için daha derin kayıpların sınırlandırılmasına yardımcı oldu. Tüm bu faktörleri değerlendiren Anil Panchal değerli metale ilişkin analizlerini sunuyor.

Enflasyon ve Omicron konusundaki karışık endişeler trader’ları test ediyor

Yatırımcılar, ABD oturumunun ilerleyen saatlerinde açıklanacak olan ve merakla beklenen FOMC politika kararı öncesinde kenarda hareket etmeyi tercih ederek herhangi bir agresif bahis oynamak konusunda isteksiz görünüyorlardı. Analist Anil Panchal’a göre piyasaların Haziran 2022’ye kadar nihai bir yükseliş olasılığını fiyatladığı göz önüne alındığında, yatırımcılar Fed’in faiz oranları stratejisi hakkında yeni ipuçları arayacaklar. Panchal’a göre bu, altın fiyatı için yönlü hareketin bir sonraki ayağını belirlemede önemli bir rol oynayacak. Bu arada analist, trader’ların, değerli metal etrafında kısa vadeli fırsatlar elde etmek için ABD’nin aylık Perakende Satış verilerinden ipuçları alabileceklerini ifade ediyor.

Külçe altın fiyatı, Omicron’a yönelik artan korkuların yanı sıra ABD Merkez Bankası’nın sert para politikalarını sürdüreceğine dair umutlar arasında son iki günde düştü. Öte yandan, St. Louis Federal Rezerv verilerine göre 10 yıllık başabaş enflasyon oranı ile ölçülen ABD enflasyon beklentilerindeki düşüş, Fed’i test etmek için Kasım ayı Üretici Fiyat Endeksi’nin rekor düzeyde yüksek olmasıyla karşılaştırıldığında 11 haftanın en düşük seviyesine geriliyor. TD Securities analistleri bu konuya ilişkin olarak şu açıklamaları yapıyor:

Aylık hızın, parasal gevşeme politikasının haziran ortası yerine mart ortasında sona ermesiyle tutarlı olarak, 15 milyar dolardan iki katına çıkarak 30 milyar dolara çıkmasını bekliyoruz. Yetkililer muhtemelen açıklamada, ekonomik projeksiyonlarda ve nokta planındaki değişiklikler yoluyla daha sert bir tutum benimseyecekler. Orta noktanın 2022’de fon oranında 50 baz puanlık bir artış göstermesini bekliyoruz.

Analiste göre altın fiyatı için izlenmesi gereken seviyeler

Altın grafiklerini inceleyen Anil Panchal’a göre 200-DMA’dan çok sayıda geri çekilme ve iki hafta süren yatay performansın ardından sarı metal, ağustos ayından itibaren yaklaşık 1.770 dolarlık yukarı doğru eğimli bir destek hattını sınırlarken ayılar gevşemeye başlıyor. Analiste göre aşağı yönlü MACD sinyalleri ve RSI koşulları göz önüne alındığında, teklifin 1.770 dolarlık desteğin kesin bir şekilde kırılması durumunda satıcılar muhtemelen kontrolleri elinde tutuyorlar. Bunu takiben Ağustos-Kasım döneminde yüzde 61,8 Fibonacci düzeltmesi 1.760 dolara yakın yükseldi. Panchal’a göre ayrıca 1.738 dolar, fiyatı Eylül ayının en düşük seviyesi olan 1.721 dolara yönlendirmeden önce tampon görevi görebilir.

Kriptoarena.com olarak analizlerini yakından takip ettiğimiz Anil Panchal’a göre, 200-DMA seviyesinin 1.793-94 dolar civarında yükselmesi, altın alıcısına açık bir davet olmayacak. Çünkü 22 Ekim’den itibaren çoklu seviyeler 1.814-15 dolar civarındaki yukarı yönlü momentumu test edecek. Analiste göre altın fiyatı 1.815 dolar direncini geçse bile, Temmuz ve Eylül aylarında 1.834 dolar civarında işaretlenen zirveler, Kasım ayının 1.877 dolarlık zirvesini hedefleyen gelişmeleri test etmek için 1.850 dolar seviyesinin önüne geçecek.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Fxstreet.com/
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku