“Yatay ve Dalgalı” Analist, Altın Fiyatı İçin Sıradakini Açıkladı!

131

Altın fiyatı dün erken ABD işlemlerinde mütevazı bir düşüş yaşarken son zamanlarda piyasada daha keskin bir risk iştahı bulunuyor. Piyasalardaki odak noktası en son ABD enflasyon raporu ve Fed’in para politikası toplantısına çevrilmiş görünüyor. Şubat vadeli altını en son 4,50 dolar düşüşle 1,783,90 dolardan işlem görüyor. Usta analist Jim Wyckoff ise değerli metale yönelik analizlerini paylaşıyor.

Değerli metal piyasaları için bu haftanın önemli olayları neler olacak?

Tüm büyük merkez bankaları bu hafta para politikası toplantıları yapacak. Fed’in FOMC toplantısı dün gerçekleştirilirken bugün öğleden sonra Fed Başkanı Jerome Powell’ın bir açıklaması ve basın toplantısı gerçekleştirildi. FOMC’nin, ABD’nin yaklaşık 40 yılın en sıcak enflasyonuna sahip olması nedeniyle azalan varlık alımlarının hızlandığını duyurması bekleniyordu. Enflasyondan bahseden Jim Wyckoff, trader’ların ekim ayına göre yüzde 0,5 artması beklenen kasım ayı ABD üretici fiyat endeksi raporunu yakından inceleyeceklerini düşünüyor. Avrupa hisseleri çoğunlukla yükseldi ve Asya hisseleri ve altın fiyatı çoğunlukla düşüş eğiliminde görünüyor. New York günlük seansı başladığında ABD hisse senedi endeksleri de daha zayıf açılışlara işaret ediyor.

Bugün önemli dış piyasalar, Nymex ham petrol fiyatlarının biraz daha düşük olduğunu ve varil başına 71,00 dolar civarında işlem görüyor. ABD doları endeksi bugün erken saatlerde zayıf seyrediyor. Bu arada, ABD Hazine 10 yıllık tahvilinin getirisi şu anda 1.434 oranında seyrediyor. Salı günü yayınlanan ABD ekonomik verileri, NFIB küçük işletme endeksini, haftalık zincir mağaza satış endeksini ve Johnson Redbook bireysel satış raporlarını ve üretici fiyat endeksini içeriyor. Bu faktörlerin altın fiyatı için nasıl etkileri olacağı ise merak konusu oluyor.

Analistin gümüş ve altın fiyatı için tahminleri

Değerli metalin grafiklerini inceleyen Wyckoff’a göre şubat ayı vadeli boğalar genel olarak kısa vadeli teknik avantaja sahip olmasına rağmen ticaret iki haftadır yatay ve dalgalı seyrediyor. Analiste göre boğaların bir sonraki yukarı yönlü fiyat hedefi, 1.800,00 dolardan sağlam direncin üzerinde bir kapanış üretmek. Ayıların bir sonraki kısa vadeli aşağı yönlü fiyat hedefi, vadeli işlem fiyatlarını kasım ayının en düşük seviyesi olan 1.761,00 dolarda sağlam teknik desteğin altına itiyor. İlk direnç geçen haftanın yükseği 1.794,30 dolarda ve ardından 1.800,00 dolarda görülüyor. Altın fiyatı için ilk destek 1.775,00 dolarda ve ardından geçen haftanın en düşük seviyesi 1.770,40 dolarda görülüyor.

Altın fiyatı için tahminlerini sunan Wyckoff ardından gümüş fiyatlarına ilişkin tahminlerini de paylaşıyor. Kriptoarena.com olarak analizlerini yakından takip ettiğimiz analist Wyckoff’a göre mart ayı vadeli gümüş ayıları, genel olarak kısa vadeli teknik avantaj sağlıyor. Fiyatlar cuma günü dokuz haftanın en düşük seviyesine ulaşırken fiyatlar dört haftadır düşüş eğiliminde görünüyor. Wyckoff’a göre gümüş boğaların bir sonraki yukarı yönlü fiyat hedefi, aralık vadeli işlem fiyatlarını ons başına 23,00 dolarda sağlam teknik direncin üzerinde kapatmak. Ayrıca analiste göre ayılar için bir sonraki aşağı yönlü fiyat hedefi, fiyatları Eylül’ün düşüğü 21,46 dolarda katı desteğin altında kapatmak. İlk direnç bu haftanın yükseği 22,43 dolarda ve ardından geçen haftanın yükseği 22.635 dolarda görülüyor. Bir sonraki destek 22,00 dolarda ve ardından geçen haftanın en düşük seviyesi olan 21,815 dolarda görülüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Kitco.com/
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku