Analist, Altın İçin Önemli Tahmin Yaptı: Bunları Bekliyorum!

229

Altın fiyatları, haftalık zirveye yakın yukarı yönlü bir hareketin ardından durgun kalıyor. Riskli bir ruh hali, daha yumuşak ABD doları, daha güçlü getirilere rağmen altının alıcılarını destekliyor. Piyasadaki değişkenleri inceleyen deneyimli analist Anil Panchal ise altına yönelik fiyat tahminlerini paylaşıyor.

Altının fiyatını etkileyen olaylar nelerdi?

Altın fiyatları, önceki gün haftanın en yüksek seviyesini 1.810 dolarda yeniledikten sonra 1.809 dolar civarında dengede kalıyor. Bunu yaparken, sarı metal Noel arifesinde tipik piyasa hareketsizliğini gösteriyor. Haftanın başlarında ABD Ordusu, covid ve tüm varyantlar için tek bir tedavi geliştirme haberini iletmesi de değerli metal için iyi haberler arasında gösteriliyor. Bununla birlikte, Fransa’nın Merck hapı siparişlerini iptal etmesinin, özellikle teşvik edilenden daha az etki göstererek, piyasa iyimserliğine ve değerli metalin fiyatlarına meydan okumak için Omicron vakalarında istikrarlı bir artışa katıldığı belirtmek gerekiyor.

ABD Hazine verimlerinin aylık en yüksek seviyeyi yüzde 1,50 civarında yenilemesini destekleyen daha güçlü ABD verileri de önemli görünüyor. Kilit ekonomiler arasında, Dayanıklı Tüketim Malları Siparişleri ve Michigan Tüketici Güven Endeksi’ni unutmamak için Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan Çekirdek PCE Fiyat Endeksi’ndeki artışlar, son dönemdeki tahvil ayılarını destekledi. Ek olarak, ABD Başkanı Joe Biden’ın Build Back Better (BBB) ​​planına ilişkin kararsızlık ve Çin’in Uygur azınlık sorunlarını öne çıkaran bir yasa tasarısının Amerika’dan geçmesinden hoşlanmaması da riske açık havayı zorluyor ve altın alıcılarını test ediyor. Dahası, bir Fed yöneticisi olan Christopher Waller’ın son sözleri 2022’nin başlarında faiz artırımlarının sinyalini verirken kıymetli metalin daha da yukarı yönlü hareket etmesine meydan okudu.

Analiste göre altın fiyatları için izlenmesi gereken seviyeler

Değerli metalin fiyat hareketlerini inceleyen Anil Panchal’a göre altın fiyatları, durgun MACD ve neredeyse aşırı alımlı RSI çizgisinin geri çekilmeye işaret etmesiyle 200-SMA civarına tırmanıyor. Ancak piyasa hareketlerinin olmaması, toparlanma hareketlerini sağlam tutuyor. Bununla birlikte, 1.800 dolarlık seviye, kıymetli metalin 100-SMA seviyesini 1.785 dolar civarında hedefleyen taze düşüşlerinin anahtarını elinde tutuyor.

Kriptoarena.com olarak sıklıkla analizlerine yer verdiğimiz Anil Panchal’a göre, 1.770 dolar civarında çoklu desteğin ve aralık ayının başındaki düşük seviye 1.762 doların ayıları 1.753 dolara yakın aylık en düşük seviyeye yönlendirmeden önce test edebileceğine dikkat etmek gerekiyor. Alternatif olarak, kasım ayı sonlarında kaydedilen zirveler ve 1.814-16 dolara yakın aylık en yüksek seviye, kısa vadeli altın alıcılarını Temmuz ve Eylül aylarında 1.834 dolar civarında işaretlenen yüksek seviyelere yönlendirmeden önce zorluyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Fxstreet.com/
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku