Ampleforth (AMPL) Nedir?

10

Merkeziyetsiz finansla daha da popüler hale gelen kripto para piyasasında son dönemde oldukça dikkat çeken Ampleforth (AMPL) projesi, hesap birimi üreten yapısıyla önemli çözümleri bir arada sunmaktadır. Proje, yenilikleri parayla güçlendirmek için özel çözümler geliştirmektedir. Gelecek vaat etmesiyle beraber yatırımcılar tarafından bir süredir yakından takip edilmektedir. AMPL’nin dijital ekonomide önemli bir yere sahip olması beklenmektedir. Bu yazımızda Ampleforth nedir, projenin amacı nedir, avantajları nelerdir gibi merak edilen sorulara kriptoarena.com olarak cevap vermeye çalışacağız.

Ampleforth (AMPL) Nedir?

Ampleforth, hesap birimi protokolü olarak piyasaya sürülmüştür. DAO yönetişim protokolüdür. Ayrıca enflasyona dayanıklı stabilcoin protokolü aracılığıyla yeni bir dijital ekonomi yaratmayı hedeflemektedir. FORTH coin Ampleforth için yönetim token’ı olarak bilinmektedir. Ampleforth (AMPL), ilk yeniden temellenen kripto para birimi olarak bilinmektedir.

Ampleforth, Ethereum üzerinde çalışan ve bir kullanıcı ağını USD ile eşit bir değere sahip olarak kripto varlığını sürdürmeye teşvik etmektedir. Stabilecoin olarak da bilinen bu tür kripto varlıklar, diğer varlıklarla fiyat paritesi elde etmesinin çeşitli yollarından birini sunmayı amaçlamaktadır.

Projenin Amacı

Ampleforth, altın ve Bitcoin gibi reel para birimlerini ve emtialar tümü için tedarik esnekliği sunmaktadır. Bu amaç uğrunda piyasaya sürülmüştür. Ayrıca birinci hedef olarak bunu belirlemiştir. Arzın esnek tutulmasına bağlı olarak güvenilirliği piyasa bakımından bir tık öndedir. Geleneksel finans sistemlerinde önemli bir yer tutan altın ve gümüş gibi arzı sınırlı varlıkların karşısında bağımsız olarak değerlendirilmektedir. Ayrıca Ampleforth protokolü, topluluğa güç veren bir yapıya sahiptir. Toplulukta fikir birliği seviyelerini temsil eden token sahipleri tarafından bazı ardışık adımlarla yönetilmektedir. Ayrıca FORTH ise bu amaçta bir yönetişim token’ı olarak görev yapmaktadır.

FORTH DAO sadece AMPL bünyesinde hizmet vermektedir. Ayrıca benimsenmesine adanmış merkezi olmayan özerk bir organizasyon olarak bilinmektedir. Ana amaca hizmet eden protokol sahibi likidite, ekosistem geliştirme ve pazarlama girişimler ile hayata geçirilir. FORTH yönetimi, DAO tarafından yönetilen fonların yönüne katılabilmektedir. FORTH, Ampleforth’un yönetim token’ı olarak kullanılır. Bununla beraber, FORTH sahipleri Ampleforth protokolünde önerilen değişikliklere oy verebilmektedir. Ayrıca oylarını kendi adlarına oy kullanan temsilcilere devretmeleri mümkündür.

Projenin Avantajları Nelerdir?

AMPL projesi oldukça fazla avantajları bulunan bir projedir. En önemli kısımlara değinecek olursak ilk olarak, fiyatı dengelemek için her zaman arz talep dengesinin uygun olduğu yeri aranmaktadır. Ayrıca bu da fazla oynaklığı önlemek için birebir yöntem olarak ön plana çıkar. İkinci olarak, talep değişimi durumlarında büyük etkilenmeler yaşanmamaktadır. Bu 1 AMPL’nin fiyatını değiştirmek yerine miktarını değiştirme yöntemini tercih edildiği anlamına gelmektedir.

Üçüncü olarak, miktar değişimlerinde ani hareketler olmaması için miktar ve fiyat dengeleme işlemi belirli kısa periyotlarda yapılması ön plana çıkıyor. Bu coinin her hareketini izleme fırsatı sunmaktadır. Yatırımcılar bu şekilde daha güvenli fiyatlarla işlem yapabilmektedir. Son olarak bazen avantaj bazen de dezavantaj olarak bir konu bulunmaktadır. Proje belirsizlik yaşanması durumunda tamamıyla DAO’dan onay almalıdır. Bu bazen yatırımcıların en büyük güvencesi olurken bazen de en büyük dezavantajları olabilmektedir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku