Amerikalı ekonomistten kritik dolar ve Bitcoin yorumu

0 0

Amerikalı ekonomist ve Morgan Stanley Asianın eski başkanı Stephen Roach ABD dolarının “daha hızlı ve daha sert çökeceğine” inandığını söyledi. Roach Haziran ayında yaptığı bir röportajda benzer ifadeler kullandı ve son yorumunda insanların “doların gelecek yıl yüzde 35 kadar düşebileceğini” vurguladı.

Stephen Roach Morgan Stanley Asianın başkanı olarak çalıştığı ve aynı zamanda şirketin baş ekonomisti olarak da danışmanlık yaptığı için tanınmış bir Amerikalı ekonomisttir. Roach şu anda Yale Üniversitesinde kıdemli araştırmacı olarak görev yapıyor ve son birkaç aydır düzenli olarak Amerikan ekonomisi hakkında röportajlar veriyor.

BİTCOİN ANALİZİ İÇİN TIKLAYIN

Pazar günü Roach dolar çöküşüne ilişkin mevcut görüşünü destekleyen bir makale yayınladı ve ekonomist USDnin “keskin bir düşüş gibi görünen şeyin ilk aşamalarına girdiğini” vurguladı.

Ekonomist ABD doları endeksinin Şubat ayında nakite geçiş varken yüzde 7 fayda sağladıktan sonra yüzde 43 düştüğünü belirtti. Roachun “mütevazı bir düzeltme” olarak adlandırdığı şeye rağmen eski Morgan Stanley Asia başkanı “Dolar dünyadaki en fazla değerli ana para birimi olmaya devam ediyor” dedi.

Roach yeni yazılan bir yazısında “Bu geniş dolar endeksinin yüzde 35e kadar düşmesini beklemeye devam ediyorum. Bu üç düşünceyi yansıtıyor: Amerika Birleşik Devletlerindeki makroekonomik dengesizliklerdeki hızlı bozulma alternatif olarak euro ve renminbinin yükselişi ve  politik ve askeri egemenlikte Amerikanın liderliğinin sarsılması ”diye ekledi.

Roach geçtiğimiz haziran ayında Bitcoin ve altın gibi dijital para birimlerinin dolarlardaki büyük düşüşten büyük olasılıkla fayda sağlayabileceğine dair bir ön görüş yazısında kaydetti. Ancak Roach iki serbest piyasa varlığının büyük fiat ayarlamalarından önemli bir nimet göremeyebileceğini vurguladı.

Roach “Kripto para birimleri ve altın doların zayıflığından faydalanması gerekse de bu piyasalar günlük ciroların 66 trilyon dolar civarında olduğu dünya döviz piyasalarında büyük ayarlamaları karşılayamayacak kadar küçük” dedi.

Roach’a göre bu USD’nin kötüleşmesinin sadece başlangıcı ve “tasarruf düşüşü ileride ne olacağına dair yalnızca bir ipucu.”

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku