Çok Kez Bilen Altın Tahmincisi: Hesaplar Değişti! Bu Tarihte...
Çok Kez Bilen Altın Tahmincisi: Hesaplar Değişti! Bu Tarihte...

Çok Kez Bilen Altın Tahmincisi: Hesaplar Değişti! Bu Tarihte…

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yaptığı başarılı altın ve dolar tahminleriyle bilinen ve ülkemizde ilgiyle takip edilen analistlerden biri olan Haluk Özdil, altın fiyatları için yaptığı son tahminlerini paylaştı. İşte detaylar…

Haluk Özdil, altın fiyatlarının yükseleceği tarihi açıkladı

Tahminlerinin doğru çıkmasıyla ünlenen analist Haluk Özdil’e göre altın yatırımcısı iç piyasada yaşanan değişimleri ve gelişmeleri oldukça yakından takip etmeyi sürdürüyor. Ons altın ve döviz kurundaki değişimler izlendiğinde, bu değişimlerin altın fiyatlarında yeni seviyeleri belirlediği ortaya çıkıyor. Kriptoarena.com olarak da bildirdiğimiz gibi, altın yatırımcıları bir süredir gram altının bin lira seviyelerini aşmasını bekliyordu. Uzun süredir beklenen ve kritik seviye olan gram altındaki bin lira seviyesine iç piyasada hafta içerisinde oldukça yaklaşılmıştı. Altının gram fiyatı şuan 983 lira seviyelerinden işlem görmeye devam ediyor. Altının gramının bin lira seviyesini aşması için ons altında ya da dolar kurunda artış gerçekleşmesi gerekiyor.

Altın

Altın fiyatları üzerine görüşlerini paylaşan ünlü yazar Haluk Özdil şunları söyledi:

Altının yükselme ayı olarak sizlere Haziran aynı vermek istiyorum. Haziran ayından itibaren altın tüm dünyada yükselmeye başlayacak. Çünkü bitmeyen savaşlar, bitmeyen gerilimler, nükleer tehditler, dünya savaşının gündemde olması altını fena halde etkilenecek. FED’in artık faiz konusunda gideceği bir nokta kalmadı. FED’in faizleri artırması altını baskılıyordu. Ama Haziran’dan sonra işler değişecek.

Küresel piyasalarda kıymetli metal fiyatlarını bu gelişmeler etkiliyor

Cuma günü, ABD Ticaret Bakanlığı, Eylül ayında gıda ve enerji gibi uçucu kalemleri çıkaran Core PCE tarafından ölçülen ABD enflasyonunun, önceki okumadan daha yüksek olan yüzde 0,5 oranında arttığını, yıllık bazda ise yüzde 5,1 oranında artarak analistlerin tahminlerinin yüzde 4,9 üzerine çıktığını açıkladı. Ayrı bir raporda, Çalışma Bakanlığı tarafından bildirildiği üzere, Fed’in ücretlerdeki enflasyonu ele almada kullandığı bir gösterge olan İstihdam Maliyeti Endeksi (ECI), Temmuz-Eylül döneminde yüzde 1,2 arttı. Arka plan göz önüne alındığında, sözde Fed pivot anlatısı, Federal Rezerv’in enflasyonu dizginleme çabalarına rağmen, enflasyon inatla yüksek kaldığı ve maaşların arttığı için atılabilir.

altın

Son zamanlarda, Michigan Üniversitesi (UoM) Tüketici Duyarlılığı 59.9’da değişmeden ek ABD ekonomik verileri bildirildi. Tüketicinin 1 yıllık  enflasyon beklentileri yüzde 5,1’den yüzde 5’e, 5 yıl ve sonrası için ise değişmeyerek yüzde 2,9 seviyesinde gerçekleşti. Veriler açıklandıktan sonra, yukarıdaki nedenler Fed’in daha fazla sıkılaştırmasını haklı çıkaracağı için altın savunmada kaldı. Doların altı para birimi karşısındaki değerinin bir ölçüsü olan ABD Doları Endeksi, 110.78’de yüzde 0.20 artarken, ABD Hazine getirileri, yani 10 yıllık gösterge oranı, yüzde 3.973’te beş bps toparlandı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Çok Kez Bilen Altın Tahmincisi: Hesaplar Değişti! Bu Tarihte…