Altın ın ani çöküşü Bitcoin i nasıl etkiler? İşte iki senaryo!

0 0

Değerli metal altın ve dijital karşılığı Bitcoin iki yıldan beri güvenli bir silahlanma yarışında. Yatırımcılar enflasyona karşı en iyi korumayı aramaya başladıkça iki varlık Kara Perşembeden itibaren daha da sıkı bir şekilde ilişkilendirildi.

Altının yükseliş trendi sona eriyor olabilir veya en azından önemli bir geri çekilme için hazırlanıyor olabilir. Devam eden korelasyon kripto için altın çöküşünü tehlikeli hale getirebilir mi? Yoksa sermaye sarı renkli metalden Bitcoine mi akacak?

 Altının trendinde büyük değişim mümkün  

Altın son durgunluğun ortasında 2 bin doların biraz altındaki fiyatlarda zirve yaptı. Değerli metalin bu zirveleri tekrar ziyaret etmesi on yıldan fazla sürdü.

Geçtiğimiz ay altın fiyatları 2 bin doların üzerine çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Ağustos ayının aylık kapanışı kararsızlığın ve olası bir tersine dönüşün işaretini veren uzun bacaklı bir doji ile ayı tamamladı.

Yeni Eylül ayı aylık açık yalnızca XAUUSD için görünümü kötüleştirdi ve TD Sıralı göstergesinde 9 satış kurulumunu tetikledi. Teknik analiz göstergesi son derece güvenilirdir ve Thomas Demark tarafından potansiyel eğilim tükenmesini ve dolayısıyla tersine çevirmeleri zamanlamak için tasarlandı.

Son 9 büyük sinyal 2015in düşük seviyesini takip eden ay gerçekleşen bir satın alma kurulumuydu. 9 sayıdaki tersine çevirme o kadar güçlüydü ki izinde 1 bırakarak yeni bir yükseliş trendi sayımı başlattı. Tam 56 ay sonra yüzde 85in üzerindeki yatırım getirisi artış trendi sona erebilir.

Altının çöküşü Bitcoin için faydalı mı yoksa bir felaket mi?

Altın için işler pek parlak görünmüyor. Bu Bitcoin için kötü mü olur veya kripto varlığının yararlanabileceği bir şey olabilir mi?

Altın ve kripto varlığı arasındaki yakın tarihli bir korelasyon altında ani düşüş olursa Bitcoinin de güçlü bir düzeltme görebileceğini gösteriyor. Altın ilk kripto para birimini aşağı çekerse son boğa piyasası başlangıçları sıkıntıya girebilir.

Ancak çok abartılı olmayan başka bir senaryo var. Sermaye değerli metalden Bitcoine akabilir.

Son zamanlardaki salgın ve altın tedarik zinciri zorlukları fiziksel altın sahipliğini temsil eden emtia destekli tokenlere olan talebi artırdı. Kriptoya olan ilgi gün geçtikçe  hızla artıyor ve Bitcoin zaten  iyi bir performans gösteriyor ve daha da iyi olacak. 

Altının aksine Bitcoinin bilinen sınırlı bir arzı vardır. Elon Muskın değerli metalleri asteroitlerden parçaladığı son altın karlarını Bitcoine yeniden tahsis eden koruma fonları ve metale olan talepteki diğer büyük değişikliklerle ilgili olarak kripto piyasasına sermaye transferi akla yatkın.

Ve tüm dünyada sokaklara sıçrayan şiddet protesto ve siyasi huzursuzlukla birlikte fiziksel olmayan egemen olmayan güvenli bir sığınağa duyulan ihtiyaç gün geçtikçe daha belirgin hale geliyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku