Altın Fiyatları Tahmini: Boğalar, Bu Seviyeler İçin Harekette!

226

Altın fiyatları, dört aylık desteğin üzerinden sıçramayı uzatmak için mücadele ediyor. ABD tarım dışı istihdam verilerinin (NFP) olumsuz sürprizine rağmen Fed fon vadeli işlemleri yükseliyor. Öte yandan virüs kaynaklı sıkıntılar tırmanırken Çin-Amerikan gerilimleri de riskten kaçma ruh halini destekliyor. Piyasada durum böyleyken, deneyimli analist Anil Panchal değerli metalin fiyatına ilişkin tahminlerini paylaşıyor.

Altın fiyatları bu hafta hangi olaylardan etkilenecek?

Altın fiyatları (XAU/USD), Fed’in son söyleminde açıkça vurguladığı enflasyon riskleri nedeniyle yükseliyor. Anil Panchal’a göre sarı metal, aralık ayı itibarıyla temkinli olmayı bırakarak muhtemelen harekete geçecek. Asya seansında, XAU/USD fiyatı şu ana kadar 1.780,88 dolardan değerinden 1.786,65 dolara yükseliyor. Panchal, yeni koronavirüs varyantı Omicron’a ve iş piyasasına daha az vurgu yapılmasına rağmen Fed’in söyleminin enflasyona geçişinin, değerli metalin savunucuları lehine olması gereken bir şey olduğunu düşünüyor. Analiste göre daha yüksek piyasa volatilitesi, altın için iyiyken, hisse senetleri ve daha riskli varlık sınıfları için kötü görünüyor. Sarı metal, Kasım ayı için ABD Tarım Dışı İstihdam (NFP) verilerinde önceki gün 550 bin tahminine karşı 220 bin tahmini ile sürpriz bir düşüş yaşadı.

İşsizlik Oranında yüzde 0,4’lük bir düşüş ile yüzde 4,2’ye düştü ve Ortalama Saatlik Kazançlar, yıllık yüzde 4,8’lik tahminle eşleşti. Verileri takiben, ABD doları, Fed fon vadeli işlemleri yükselirken, zirvelere ulaşmadan önce beklenmedik bir tepki veriyor. Analiste göre “kalıcı enflasyon” riskinin yüksek olması, altının gelişmesi gereken yer olarak görülüyor. Altın fiyatları (XAU/USD), iki haftadan uzun süredir görülen en yoğun günlük yükselişin ardından pazartesi günkü ilk Asya seansında 1.781 dolar seviyelerinde genişleyerek 1.800 dolar seviyesinin altına geriliyor. Panchal’a göre önümüzdeki hafta yapılacak Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı öncesindeki temkinli hava, değerli metalin fiyatındaki hareketlere meydan okuyabilir. Ayrıca analiste göre cuma günü açıklanacak olan kasım ayı ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), koronavirüs manşetlerini ve merkez bankası yorumlarını unutmamak için izlenmesi gereken önemli bir etkinlik olacak.

Teknik analiz

Altın fiyatları grafiklerini inceleyen Anil Panchal’a göre dört aylık bir destek hattı, altının aylık en düşük seviyesinden düzeltici geri çekilmesini tetiklemek için beklenenden daha yumuşak bir ABD Tarım Dışı İstihdam verilerine katılıyor. Bununla birlikte, aşağı yönlü MACD sinyalleri ve aşağı yönlü RSI çizgisi, 1.792 dolar civarındaki 200-DMA seviyesinin altındaki toparlanma hareketlerine meydan okuyor. Ayrıca analiste göre 1.792 doları aşan net bir yükseliş, 1.800 dolar eşiğini hedefleyen altının alıcılarına serbestlik tanıyacak olsa da altı haftalık 1.814-16 dolar civarında yatay bir alan ve Temmuz ve Eylül aylarında işaretlenen ve 1.834 dolar civarındaki zirvelerden oluşan yatay bir çizgi, daha fazla ilerlemeyi test edecek.

Kriptoarena.com olarak sıklıkla analizlerine başvurduğumuz Anil Panchal, belirtilen destek hattının ağustos ayındaki 1.765 dolar civarında aşağı yönlü kırılmasının, altın ayıları için olumlu bir sinyal olmadığını düşünüyor. Çünkü Ağustos-Kasım aylarındaki yüzde 61,8 Fibonacci düzeltme seviyesi yukarı ve iki haftalık destek hattı 1.760-59 dolar bölgesine yakın olan bölge, aşağı yönlü koşuya meydan okuyacak. Analiste göre altın fiyatları 1.759 doların altına düşerse, eylül ayının en düşük seviyesi olan 1.721 dolara doğru uzun süreli bir düşüş göz ardı edilemez.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Fxstreet.com/
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku