Dikkat: Altın Fiyatları İçin İzlenecek Seviyeler Çıktı!

33

Altın (XAU/USD), Salı günkü sert satışların ardından Asya seansında cansız bir performans sergiliyor ve 1.916.70-1.924.98 dolar aralığında dalgalanıyor. Altın fiyatının, Fed politika yapıcılarının benimsediği düşüş eğilimi ve şahin duruş göz önüne alındığında 1.900,00 dolar psikolojik desteğine yaklaşması muhtemel.

Faiz artırımları, 0,25 puanlık tipik artışlardan daha agresif olabilir

ABD ekonomisi, yükselen petrol fiyatları nedeniyle büyük bir yavaşlamaya tanık olmayacak. Bu arada, ABD dolar endeksi (DXY) olumsuz piyasa hissiyatıyla 99.60’a tırmandı. Fed yetkililerinden gelen şahin duruşlar, gelecekte daha yüksek faiz oranları nedeniyle dünyada likidite infüzyonunun kısıtlandığını gösteriyor. 10 yıllık ABD Hazine getirileri yüzde 2.6’yı aştı ve son üç yılın en yüksek seviyesini kaydetmeyi planlıyor.

Dikkat: Altın Fiyatları İçin İzlenecek Seviyeler Çıktı!

ABD doları yükseldikçe altın fiyatı biraz daha düştü. Dolar, diğer para birimleri sepetine karşı DXY endeksi ile ölçüldüğü üzere yaklaşık iki yılın en yüksek seviyesine çıktı. Spot altın yüzde 0.3 düşüşle ons başına 1.916 dolara geriledi. Ancak fiyat dar bir aralıkta işlem görürken ABD altın vadeli işlemleri ise yüzde 0.1 düşüşle 1.931.20 dolara geriledi. Şuan XAU/USD yaklaşık yüzde 0,2 düşüşle 1.921 dolar seviyelerinde kaldı. Fed üyesi, yarın için şahin duruş beklentisiyle Fed’in olası agresif eylemlerinden bahsetti. Brainard, merkez bankasının Mayıs ayında bilançosunu azaltmaya başlayabileceğini ve bunu “hızlı bir tempoda” yapacağını söyledi. Brainard, faiz artırımlarının 0,25 puanlık tipik artışlardan daha agresif bir hızda gelebileceğini de sözlerine ekledi.

Altın için teknik fiyat analizi

Bu arada, Fed yetkilileri Mart toplantısında faizleri 25 baz puan artırarak yüzde 0,50’ye yükselterek politika normalleştirme sürecini başlattı ve Çarşamba günü bu toplantının tutanakları yayınlanacak. TD Securities analistleri şunları söyledi:

FOMC, politika rehberliğinde şahin bir yumruk atmıyor, Başkan Powell ayrıca QT planları hakkında daha fazla bilginin tutanaklarda verileceğini ima ediyor. Mayıs FOMC toplantısında resmi bir QT duyurusu beklemeye devam ediyor. Güçlü ETF ve comex girişlerinin şahin bir Fed ile ilişkili çıkışları geride bıraktığını ve bunun da altın ve oran piyasaları arasında bir ayrışma yarattığını yansıtarak, inanılmaz derecede dirençli kaldı. Altının göreli fiyatını ölçmek için bir barometre olarak reel oranların daha az kullanışlı olabileceğini düşünerek, altına olan ilginin sürdürülebilirliğini ölçmek için dikkatimizi altın akışlarına çeviriyoruz. Analizimiz, ETF akışlarının, gerçek oranlardan, getiri eğrisinden ve hatta fiyat momentumundan ziyade, Fed yürüyüşüne yönelik piyasa beklentilerindeki değişikliklerle daha yüksek oranda ilişkili olma eğiliminde olduğunu vurguladı. Bu hala, güçlü ETF girişlerinin daha ziyade güvenli liman iştahı ile ilişkili olduğunu gösteriyor; bu da müzakereciler ateşkes için çalışmaya devam ederken ve korku ticaret sübvansiyonları olarak hala aşağı yönlü risklere yol açabilir.

Altın (XAU/USD), açılış için baskı yapıyor. M-formasyonu yükselişe dönüş modeli ve fiyatın 1.980 dolar ile 2.000 dolar arasında bir boyun çizgisine çekilmesi bekleniyor. Bununla birlikte, yan konsolidasyon, altının şu anda yüzde 61,8’lik bir Fibo tarafından direndiği yakın vadede aşağı yönde bir hareket beklentisi olduğu ortaya çıktı. Daha fazla altın haberi için, Kriptoarena.com web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.
Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak fxstreet
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku