Altın Fiyatları Tahmini: Yakında Bizi Neler Bekliyor?
Altın Fiyatları Tahmini: Yakında Bizi Neler Bekliyor?

Bu Hafta Altın Fiyatı Nereye Gidecek? İşte Beklentiler!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın fiyat, haftanın başında 1.800 dolar sınırına yakın talep bulmakta zorlanıyor, çünkü boğalar temkinli bir risk hissiyatının ortasında düşüş baskılarıyla karşı karşıya kalıyor. İşte ayrıntılar…

Altın fiyatlarını etkileyen faktörler ve piyasalara genel bakış

Yoğunlaşan ABD-Çin gerilimlerinin ortasında, beş üyeli bir kongre heyeti, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin tartışmalı ziyaretinden iki haftadan kısa bir süre sonra, yatırımcıların güvenini sarsarak Pazar günü Tayvan’a geldi. Piyasalar, heyetin Taipei’deki varlığının Pekin’den sert bir tepkiye, muhtemelen daha fazla askeri tatbikata neden olacağına inanıyor. Ayrıca, yatırımcılar Çarşamba günkü Fed Temmuz toplantısı tutanakları öncesinde temkinli davranıyorlar ve bu da politika yapıcılar arasında bir sonraki faiz artırımının büyüklüğü ile ilgili olası bir tartışma konusunda yeni bilgiler ortaya çıkarabilir.

altın

Kriptoarena.com olarak da bildirdiğimiz gibi, piyasalar şu anda Fed’in gelecek ay 50 bps’lik bir faiz artışı için girme olasılığının yüzde 55’ini fiyatlıyor. Geçen hafta daha yumuşak ABD enflasyonu, önümüzdeki aylarda süper boyutlu Fed faiz artırımları olacağı dedikodularını azalttı. Fed’in bir sonraki politika hamlesine ilişkin belirsizlik, ABD-Çin çatışmasıyla birleştiğinde, ABD dolarının güvenli liman cazibesini destekliyor ve ABD doları fiyatlı altın üzerinde baskı oluşturuyor. Dolar, Michigan Tüketici Duyarlılık Endeksi’ndeki güçlü bir sıçramanın tetiklediği Cuma günkü yükselişin önemli bir bölümünü koruyor. UoM tüketici duyarlılık endeksinin Ağustos ayındaki ön tahmini, Temmuz ayındaki 51,5 seviyesinden 3,6 puanlık üç ayın en yüksek seviyesine yükselerek 55,1’e çıktı.

Gözler FOMC tutanaklarında

Bununla birlikte, kıymetli metaldeki olumsuzluk, şimdilik, Cuma günkü dik toparlanmanın ardından eğri boyunca Hazine getirilerindeki geri çekilmenin izniyle sınırlanmış görünüyor. Gösterge 10 yıllık Hazine getirileri, yüzde 3,0’lık kilit seviyenin hemen altında sert bir dirençle karşılaştıktan sonra geri çekildi. Şimdi dikkatler, yatırımcıların Fed’in sıkılaştırma görünümünü yeniden fiyatlaması için bu Çarşamba günü yapılacak FOMC tutanaklarına çevrildi Bundan önce Çin faaliyet verileri ve ABD sanayi rakamları piyasalar için tonu belirleyecek.

Hedge Fonları, Altın Piyasasında Nasıl Pozisyon Alıyor?

Altın teknik fiyat analizi

Teknik olarak altın fiyatını değerlendiren analisti Eren Sengezer şunları söyledi:

1.800 dolar bu haftaki avansla sınırlandı ve alıcıların bu direnç başarısız olmadıkça daha fazla altın gücüne bahis yapmaktan kaçınmaları muhtemel. Bu seviyenin üzerinde, 1.830 dolar (Fibonacci son yükseliş trendinin yüzde 38.2’lik geri çekilmesi), 100 günlük ve 200 günlük SMA’ların bulunduğu 1.840 doların önündeki bir sonraki yükseliş hedefi olarak hizalanıyor. Aşağı yönde, 1.750 dolar (20 günlük SMA) öncesinde 1.780 dolarda (50 günlük SMA, Fibonacci yüzde 23.6 geri çekilme) önemli bir destek oluşmuş gibi görünüyor.

altın

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bu Hafta Altın Fiyatı Nereye Gidecek? İşte Beklentiler!