Altın Fiyatı İçin Sırada Ne Var? İşte Önemli Tahmin!

92

Altın fiyatı, Perşembe günkü ECB kararı öncesinde daha yumuşak ABD doları piyasanın temkinli havasıyla savaşırken üçüncü günde de yükseldi. Bununla birlikte, XAU/USD, Avrupa seansına doğru 1.853$’a yakın teklifler alıyor.

Altın ABD Hazine getirilerinden farklı

ABD dolarının zayıflığı altın alıcılarını umutlu tutsa da, önemli veriler/olaylar öncesi kararsızlık, değerli metal yatırımcılarını düşündürüyor. Bununla birlikte, ABD Hazine verimlerinin XAU/USD alıcılarını araştırdığını belirtmekte fayda var. S&P 500 Vadeli İşlemleri, önceki gün üç gün içinde ilk günlük kaybını kaydettikten sonra 4.110 civarında durgun seyrini sürdürüyor. ABD 10 yıllık Hazine getirileri, önceki günün beş baz puan (bps) yüzde 3,04’e yükselmesinin ardından yüzde 3,05 civarında dalgalanıyor. Hazine bonosu getirilerinin üst üste ikinci hafta yükseldiğini ve haftanın başlarında parlayan bir ayın en yüksek seviyesine ulaştığını belirtmekte fayda var.  Bununla birlikte, Financial Times (FT), tahvil ticaretine artan piyasa katılımını öneren haberlerle çıktı ve bu da altın fiyatlarında daha fazla oynaklık olduğunu gösteriyor.

Kriptoarena.com olarak bildirdiğimiz gibi; Haberde, “Devlet tahvili borsada işlem gören fonlara net akışlar, kötüleşen ekonomik hissiyatın yatırımcıların kapıları kapatmasına neden olması nedeniyle Mayıs ayında rekor seviyeye ulaştı” dedi. ABD Hazine getirilerini destekleyen ipuçlarını takip ederken, enflasyon ve büyümeyi çevreleyen geniş karamsarlık ön sıralarda yer alıyor. Bu korkular Beyaz Saray, OECD ve Dünya Bankası’nın yorumlarıyla bağlantılı olabilir. Beyaz Saray sözcüsü Karine Jean-Pierre Çarşamba günü, enflasyon rakamlarının hafta sonunda açıklanmasını beklediklerini söyledi. Ek olarak, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) 2022 için küresel büyüme görünümünü düşürürken, Dünya Bankası (WB) Başkanı David Malpass, beklenenden daha hızlı bir sıkılaştırmanın ABD’de 1980’lerde görülene benzer bir borç krizini hatırlatabileceği konusunda uyardı.

Altın Fiyatı teknik görünümü

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) bugün alacağı para politikası kararı altın yatırımcıları için önemli olacak. Bunu takiben, Çin ve ABD’den Cuma günkü enflasyon verileri, taze dürtüleri izlemek için çok önemli olacak. “ECB’nin sıkılaştırma beklentileri, yarınki karardan önce yükseldi. Brown Brothers Harriman (BBH) son raporunda, WIRP, 21 Temmuz’daki yükselişin tam fiyatta kalmaya devam ettiğini öne sürüyor” dedi. ECB politika yapıcıları şahin beklentileri karşılamayı başarırsa, altın fiyatları daha da iyileşebilir.

Altın Fiyatı İçin Sırada Ne Var? İşte Önemli Tahmin!

Altın fiyatı, 200-SMA’yı geçmek için başka bir girişimi işaretlemek için üç haftalık yükselen bir destek çizgisini takip ediyor. Bununla birlikte, alıcıların 1.856 doları çevreleyen acil SMA engelinin üstesinden gelmelerini sağlamak için fiyatlardaki yüksek düşüşler RSI’nin en yüksek düşüşlerine (14) katılıyor. Öyle olsa bile, XAU/USD boğalarının kontrolü yeniden ele geçirmek için 29 Nisan ile 16 Mayıs arasındaki 1.870 dolar civarındaki yüzde 61.8 Fibonacci düzelmesinden doğrulamaya ihtiyacı var. Bu arada, yukarıda bahsedilen destek hattının 1.841 dolar civarında aşağı yönlü kırılması, altın alıcıları için son savunma olan 1.807$ destek seviyesini test etmeden önce 1.830 dolar ve 1.820 dolar civarında birden fazla engelle karşılaşabilir. Bunu takiben, değerli metal bir önceki ayın en düşük seviyesi olan 1.786 dolara doğru düşmeye karşı savunmasız hale geliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak fxstreet
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku