Altın Fiyatı Düştü: Şimdi Neler Bekleniyor?

136

Altın, Çarşamba günü Avrupa seansının erken saatlerinde depresif kaldı ve en son 1.900 doların hemen altında işlem görüyordu. Altın fiyatı, bu haftanın başlarında dokunduğu aylık en düşük seviyenin oldukça yakınındaydı. Kriptoarena.com olarak, detayları aktarıyoruz.

Dolar, gücüne güç katıyor

Fed başkanı Jerome Powell’ın geçen hafta Uluslararası Para Fonu (IMF) toplantısında yaptığı açıklamada, 50 baz puanlık (bps) faiz artışı kartlarda yer alıyor. CME Fed izleme aracına göre, Fed’in sonraki iki toplantısının her birinde oranları yarım puan artırması bekleniyor. Ekonomik göstergelerden gelen tahminler, ekonominin aşırı gevşek politika ortamından geçildiğini ve likidite dağılımında sıkı bir duruşun gündem olmaya devam edeceğini gösteriyor. Bu da, altın için kilit bir faktör olarak görülüyordu.

Altın Fiyatı Düştü: Şimdi Neler Bekleniyor?

Fed’in daha agresif bir politika sıkılaştırmasına yönelik beklentiler, dolar cinsinden altın üzerinde baskı yaratan güçlü ABD doları yükselişini desteklemeye devam etti. Aslında, USD Endeksi (DXY), daha sıkı fiyat hareketi ve güçlü temeller göz önüne alındığında, beş yılın en yüksek seviyesi olan 102.99 dolara geri dönmeyi planlıyor. Devam eden Rusya-Ukrayna krizi, Rusya’dan petrol ithalatına yönelik olası bir AB ambargosu, Çin’in covid karantinaları ve son olarak, enflasyon ve küresel ekonomik büyüme riskleri, XAU/USD pahasına güvenli limana sığınan yatırımcıları gergin tuttu. Salı günü, çoğunlukla iyimser olan ABD Dayanıklı Mal Siparişleri verileri, doların gücüne güç kattı.

Altın Teknik Analiz

İleriye baktığımızda, üst düzey ABD ekonomik açıklamalarının yokluğunda, daha geniş piyasa hissiyatı ve Fed beklentileri USD’yi ve altın fiyatını etkilemeye devam edecek. Yatırımcılar ayrıca Perşembe günkü ABD Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) rakamlarına odaklanmaya devam ediyor. Yıllık ABD GSYİH’sinin yüzde 1,1’lik bir ön tahmini, önceki yüzde 6,9’luk baskıya kıyasla düşük bir performansı savunmaktadır.

Altın Fiyatı Düştü: Şimdi Neler Bekleniyor?

Saatlik bir ölçekte, XAU/USD, hızlı bir aşağı yönlü hareketin ardından bir konsolidasyon aşamasına işaret eden, Ters Bayrak grafik modeli oluşturuyor. Sırasıyla 1.910.23 dolar ve 1.935.43 dolar olan 50 ve 200 dönemlik Üstel Hareketli Ortalamalar (EMA) daha düşük ölçekleniyor ve bu da düşüş eğiliminin bozulmadığını gösteriyor. Bu arada, Göreceli Güç Endeksi (RSI) (14) 40.00-60.00 aralığında salınıyor ve bu da bir konsolidasyona işaret ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak fxstreet
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku