Altın Fiyatı Beklentileri: İşte İzlenmesi Gereken Önemli Seviyeler!

153

Değerli metal ve güvenilir bir yatırım aracı olan altın fiyatı ABD Fed’in benimsediği para politikaları sebebiyle dalgalanmalar yaşamaya devam ediyor. Öte yandan, FXStreet analisti Dhwani Mehta’ya göre, sarı metalin trader’ları ABD dolarındaki dinamikleri yakından takip edecek. Analist ayrıca, önemli bir metrik olan Technical Confluences Detector’ı inceleyerek izlenmesi gereken önemli seviyeleri paylaşıyor.

ABD dolarına olan talep altında bir baskıya sebep oluyor

Fed’in, enflasyonist risklere karşı para politikası normalleştirmesinin beklenenden daha erken olmasının altında yatan anlatı devam ediyor. Öte yandan altın fiyatı cuma günkü 30 dolarlık düşüşünü pazartesi günü de uzatmaya devam ediyor. ABD Bireysel Yatırımcı Satış verilerine yönelik yukarı yönlü bir sürpriz, para politikalarında sert bir tutum benimseyen Fed’in bahislerini destekleyerek ABD Hazine getirilerinde grafiklerdeki eğim boyunca uzun bir ralliye yol açıyor.

Öte yandan, daha güçlü getiriler ve Çin’deki yavaşlama endişelerinin yol açtığı riskten kaçınma karşısında ABD dolarında yeniden alım canlanması da altın fiyatı üzerinde aşağı yönlü ek baskı oluşturuyor. Deneyimli FXStreet analisti Dhwani Mehta’ya göre, değerli metalin trader’ları, bu hafta ABD’de üst düzey olayların olmaması nedeniyle getiri ve dolardaki dinamikleri yakından takip etmeye devam edecek.

Altın fiyatı için izlenmesi gereken önemli seviyeler

Technical Confluences Detector metriğine göre altın fiyatı, bir önceki günün en düşük seviyesi ve Fibonacci yüzde 38,2’nin bir aylık yakınsaması olan 1765 dolarda kritik desteği kırdı. Bu nedenle, satıcılar bir sonraki desteği 1760 dolar olarak görüyor. Burada SMA100 dört saatlik Bollinger Band bir günlük Orta ile birleşiyor. Deneyimli analiste göre, düşüş momentumu hızlanırsa, o zaman bir günlük S1’in 1756 dolardaki dönüm noktasına meydan okunacak. Ek dezavantaj daha sonra bir önceki haftanın en düşük seviyesi olan 1750 dolara açılacak ve bunun altında ayılar bir ayda 1748 dolardan Fibonacci yüzde 23,6’yı arayacak.

Alternatif olarak, altın fiyatı grafiğinde desteğe dönüşen direnci 1765 dolarda yeniden yakalamak, sarı metalin alıcılarının bir haftalık Fibonacci yüzde 61,8 olan 1768 dolara doğru anlamlı bir toparlanma başlatması için kritik önem taşıyor. Mehta’ya göre, boğaların bir sonraki hedefi 1770 dolarlık seviye olacak. Ardından bir günlük SMA5, bir günlük Fibonacci yüzde 23,6 ve dört saatlik SMA200 1773 dolar civarında kesişecek. Daha da yukarılarda, boğalar için geçilecek seviye 1777 dolar civarında görülüyor. Burada bir günlük SMA50, bir günlük Fibonacci yüzde 38,2 ve dört saatlik SMA10 çakışıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Fxstreet.com/
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku