Altın Bu Hafta Ne Yapacak? İzlenecek Seviyeler Neler?

76

Altın, çok önemli 200 günlük SMA’nın üzerinde kabul görme mücadelesine devam etti ve yeni bir haftanın ilk gününde taze bir arzla karşılaştı. XAUUSD, erken Avrupa seansı boyunca baskı altında kaldı ve Fed’in daha agresif bir politika sıkılaştırması beklentileri arasında son bir saatte 1.870 dolar seviyesinin hemen altında, yeni bir günlük düşük seviyeye geriledi. Kriptarena.com olarak detayları aktarıyoruz.

Dolar, altın fiyatlarını baskılıyor

Fed Başkanı Jerome Powell geçen hafta yaptığı açıklamada, 75 bps’lik bir faiz artırımının aktif olarak değerlendirilmediğini söyledi. Bununla birlikte, piyasalar, ABD merkez bankasının yükselen enflasyonu frenlemek için daha sert bir adım atması gerektiğine ikna olmuş görünüyor ve hala 2022’nin geri kalanı için 200 bps’lik bir faiz artırımını fiyatlıyorlar. Bu, ABD Hazine tahvili getirilerinin yükselmesini desteklemeye devam etti ve bu da getiri sağlamayan altını zayıflattı.

Altın Fiyatları Düştü: Şimdi Neler Bekleniyor?

Aslında, gösterge 10 yıllık ABD devlet tahvilinin getirisi on yıldan fazla bir süredir en yüksek seviyesine tırmandı ve ABD dolarının yirmi yılın en yüksek seviyesine yakın bir seviyede durmasına yardımcı oldu. Bu, dolar cinsinden altın üzerinde ağırlık yaratan başka bir faktör olarak görülüyordu. Bununla birlikte, yaygın riskten uzak ortam, güvenli liman değerli metaline bir miktar destek verebilir ve en azından şimdilik daha fazla kaybın sınırlandırılmasına yardımcı olabilir.

Yatırımcılar, kısa vadeli fırsatları yakalamak için, daha geniş piyasa riski duyarlılığını izliyor

ABD’de hızlı faiz artırımlarına yönelik sıkı beklentiler ve Çin’deki sıkı COVID-19 kilitlenmeleri, küresel büyümenin yavaşlaması ve olası bir durgunluk konusundaki endişeleri artırdı. Bu da, yatırımcıların, hisse senedi piyasalarındaki genel olarak daha zayıf bir tondan açıkça anlaşılan daha riskli varlıklara olan iştahını hafifletti. Risk karşıtı akış, daha fazla düşüş için pozisyon almadan önce dikkatli olmayı garanti eder.

Altın Yatırımcılarının Gözü Bugün Bu Verilerde! Ne Olacak?

ABD’den açıklanacak önemli bir piyasa hareketli ekonomik veri yok, bu da XAUUSD’yi USD fiyat dinamiklerinin / ABD tahvil getirilerinin insafına bırakıyor. Bunun dışında, yatırımcılar kısa vadeli fırsatları yakalamak için daha geniş piyasa riski duyarlılığından ipuçları alacaklardır. Bununla birlikte, odak noktası, Çarşamba günü en son ABD tüketici enflasyonu rakamlarına odaklanmaya devam edecek. Bu, altın için kısa vadeli yörüngeyi belirlemeye yardımcı olacaktır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak fxstreet
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku