featured

Akon un kripto şehrine 6 milyar dolarlık ödül

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Amerika Birleşik Devletleri mühendislik firması Ke International Senegalli Amerikalı şarkıcı ve girişimci Akona Senegalde bir kripto para birimi şehri inşa etmek için 6 milyar dolarlık bir sözleşme imzaladı.

Haziran 4 duyurusuna göre Ke International Akon Citynin inşaatının ilk iki aşaması için yatırımcılardan 4 milyar dolar aldı. Akon ilk olarak şehri Ocak ayında inşa etme planlarını açıkladı. Firma şimdi anlaşmayı onayladı ve proje hakkında daha fazla ayrıntı ekledi.

Kripto odaklı bir şehir

Akon Citynin gelişiminin ilk aşamasının 2023 yılı sonuna kadar tamamlanması bekleniyor. Bu aşamanın sonunda kompleks bir alışveriş merkezi konutlar oteller bir polis karakolu bir okul bir atık tesisi bir güneş enerjisi santrali ve bir hastane kampüsü yer alacak.

İkinci aşamanın 2029te tamamlanması ve tamamen Afrika gibi gelişmekte olan ülkelerdeki girişimciler için tasarlanmış bir kripto para birimi olan Akoin üzerinde çalışan tam bir şehir sunması bekleniyor.

KE International ayrıca Batı Kenyada 2 milyar dolarlık Mwale Tıp ve Teknoloji Şehrinin inşaatını yönetiyor. Proje 2014 yılında başlamış olup yıl sonunda tamamlanması bekleniyor.

Kompleks % 85 tamamlandı ve geçen yıl halka açılan 5.000 yataklı bir hastaneyi içeriyor. Ayrıca bu hastane Akoin kripto para birimini işlemlerde kullanmak için Akon ile ortaklık kurdu.

Akon un kripto şehrine 6 milyar dolarlık ödül