ABD’yi Saran Büyük Korku Yatırımcıları Kripto Paralara Yönlendiriyor

0 46

Mart ayının ilk haftasında Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, Wall Street Journal  Zirvesi’nde bir konuşma yaptı ve enflasyon konusunda endişelenmediğini açıkladı. Ayrıca, Merkez Bankası’nın geçen yıl ve 2021’e kadar büyük miktarlarda dolar basmasına rağmen, merkez bankasının diğer üyeleri de yükselen enflasyon konusunda çok az endişe gösterdiler.

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, geçenlerde faiz oranlarının ne zaman yükseltileceğini belirlemenin birkaç faktöre bağlı olacağını söyledi. Bostic, fiyatlar sabit ise ve değişken değilse, enflasyonun yüzde 2’nin veya hatta yüzde 2,4’ün üzerine çıkması durumunda endişelenmeyeceğini vurguladı. Ek olarak, Cleveland Fed Başkanı Charles Evans halka artan enflasyonun memnuniyetle karşılandığını ve “çok düşük enflasyonun iyi olmadığını” söyledi.

Bu arada, ana akım medya  yayınları ABD sakinlerine enflasyon hakkında çok fazla endişelenmemelerini söylüyor ve kriz teorilerini asılsız olarak adlandırıyorlar.Ancak, Civicscience tarafından yakın zamanda yayınlanan bir ankete göre Amerikalılar yükselen enflasyon konusunda oldukça endişeli görünüyorlar. Amerikalıların yüzde 77’si artan enflasyondan endişe duyuyor.  Civicscience anketi,  yaklaşık 2.600 Amerikalıyı kapsayan bir anket yaptı.  Anket, genç nesil Amerikalılar için enflasyon endişelerinin daha yüksek olduğunu gösteriyor. Araştırma ayrıc bu genç kesmin giderek daha fazla kripto paralara yöneldiğini buldu.

18-24 yaş arasındaki Amerikalılar enflasyon konusunda “çok endişeli”, 25-34 yaş arası katılımcıların ise yaklaşık yüzde 50’si de “çok endişeli”. 35-54 yaş arası Amerikalıların yüzde 48’i de “çok endişeli”. Anket, 55 yaş ve üzeri Amerikalıların yalnızca yüzde 37’si “çok endişeli” olduğundan, bunun en az endişeli grup olduğunu gösteriyor. Civicscience’daki araştırmacılar, ankette Amerikalıların enflasyon olgusune daha duyarlı olduklarını da kaydetti.

Doğal olarak, pandeminin bir sonucu olarak çalışma saatleri ve ücretleri azalan insanlar, enflasyona ve bunun genel yaşam maliyeti açısından sonuçlarına en duyarlı olanlardır.

Dolar Tutmak Daha Riskli

Finans haberleri kuruluşu Zerohedge geçtiğimiz günlerde enflasyon korkularının son 100 yılda şimdiye kadarki en yüksek seviyede olduğunu gösteren bir grafik yayınladı. Zerohedge, Google Trend (GT) verileri enflasyon sorgularında büyük bir artış gösterdiğinden, “enflasyon” teriminin çevrimiçi olarak “panik araması” yapıldığını da not ediyor. Şubat ayının son haftasında Google Trend  verilerine göre enflasyon aramaları, Google Trend verilerinin sorgulanan terimler için verdiği en yüksek puan olan “100” puanını gösteriyor.

Enflasyon seviyelerinin yükselmesinden endişe duyanlar sadece  Amerikalılar değil. Fed üyeleri enflasyonun gelecek yıl azalacağına inanırken, eski Morgan Stanley genel müdürü olan Manoj Pradhan enflasyonun gerçekten kontrolden çıkmaya başlayacağına inanıyor. Pradhan bu görüşü, yükselen enflasyon ve işsizlik istatistiklerini ölçen bir veri kaynağı olan Phillips grafiğinden gelen verilerden belirledi.

Gıda ve kereste gibi ürünler açısından enflasyon 2021’de zaten yükseliyor, ancak Pradhan gerçek sorunun gelecek yıl başlayacağını düşünüyor. Eski Morgan Stanley ekonomisti, “Asıl zorluk 2022’de gelecek, mallara veya konutlara çok fazla harcama yapılacağı zaman, parasal toplamlar hız yükseldikçe hala yüksek olacak” dedi.

New York Times’ın (NYT) bir başka raporu, “fiyatlarda büyük bir sıçrama olduğuna dair çok az kanıt” olduğunu söylemeye çalışıyor, ancak yazar aynı zamanda “enflasyon korkusunun tahvil piyasasında bir yer bulduğunu” belirtiyor. Ayrıca NYT yazarı, “bazı ekonomistler ve tahvil yatırımcıları Başkan Biden’ın politikalarının enflasyona yol açabileceğinden korkuyor” dedi.

Tüketicilik şimdiden büyük ölçüde değişti ve diğer birkaç çalışma, enflasyonun herkesin zihninde ön planda olduğunu gösteriyor. Seattle Times köşe yazarı Alex Tanzi iki gün önce “Finans piyasaları enflasyonun nereye gittiğine saplantılı” dedi. Bu arada, ABD’deki inşaat sektöründeki müteahhitler dekereste pazarındaki enflasyonu yönetmek için mücadele ediyor.

Yine de bürokratlar, ana akım medya uzmanları ve merkez bankacıları enflasyonun sorun olmayacağını söylemeye devam ediyor. Ancak, büyük miktarda para basımının gerçekleştiği bu dönemde Amerikalılar yükselen fiyatlar konusunda endişeli.

Bu korku, değerli metaller ve kripto para birimleri gibi güvenli liman varlıkları için de bir patlama yarattı. Birçok analist, “dolar tutmanın kripto para birimi tutmaktan daha riskli” olduğuna yürekten inanıyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku