ABD’nin borcunun artması Bitcoin’i nasıl etkiler?

0 0

Bitcoin 2017nin sonlarından bu yana 20 bin dolar zirvesini kıracak performans gösteremedi.

Bununla birlikte Bitcoinin temellerinin kamu borçluluğunun sürekli yükseldiği ortamda her zamankinden daha güçlü olduğu iddia edilebilir.

ABD borç büyümesi daha geniş bir eğilimin parçası

ABD’nin ulusal borcu 26 trilyon Dolara yükseldi. Bu da milli gelirin yüzde 30’undan daha yüksek bir rakama denk geliyor (2019 GSYH’den yaklaşık yüzde 30 daha yüksek. Pandeminin ekonomik etkileriyle mücadele için verilen teşviklerin etkisiyle bu rakam yalnızca son iki ayda 2 trilyon dolardan fazla arttı.

BİTCOİN ANALİZİ İÇİN TIKLAYIN

Ancak ABDnin şişmiş ulusal borcu daha geniş bir trendin parçası olabilir.

Şu anda Kraken’de ve daha önce Blockchain.comda yönetici olan Bitcoin yatırımcısı Dan Helde göre son on yılda küresel kamu borçluluğunda iki kattan fazla bir artış var. Held küresel kamu borcunun 2007’de Büyük Durgunluktan önce 30 trilyon dolardan 70 trilyon dolara sıçradığını ve bugünlerde tabir yerindeyse “sonsuzluğa yaklaştığını” ifade etti.

Picton Mahoney tarafından yapılan analize göre salgın başladığından beri dünya çapında yaklaşık 20 trilyon dolarlık bir teşvik verildi. Bu ABDnin toplam GSYHsine ve dünya GSYHsinin yaklaşık yüzde 25ine eşdeğer. Yani Kovid-19’un ekonomik etkileriyle mücadele için alınan tedbirlerin mali karşılığı dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD’nin milli gelirine ve tüm dünyadaki gelirin dörtte birine denk.

Bitcoin için yukarı mı aşağı mı?

Önde gelen yatırımcılar ve analistler bu eğilimin Bitcoin için ağırlıklı olarak yükseliş anlamına geldiğini düşünüyor.

Milyarder yatırımcı Paul Tudor Jones BTCyi merkez bankalarının bol para bastığı dönemlerde uygun bir yatırım olarak tanımladı. Tudor Bitcoinin mevcut makro ortamda “yarıştaki en hızlı at” olduğunu savundu.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku