ABD’li Yatırım Şirketinden Bitcoin Uyarısı: ”Buzul Çağı” Geliyor!

1.332

Kripto dünyasında işler iyi gitmiyor. Kriptoarena.com olarak daha önce bildirdiğimiz gibi Bitcoin (BTC), Kasım ayındaki 69 bin dolar seviyelerdeki zirvesinden çarpıcı bir şekilde düştü ve Cuma günü 38 bin doların altını, yani son altı ayın en düşük seviyesini gördü. İşlem hacimleri ise epey düştü. Bazı yatırımcılar piyasanın, fiyatların keskin bir şekilde düşeceği ve bir yıldan fazla bir süre toparlanamayacağı “kripto kışına” girmesinden endişe duyuyor. 

Fed enflasyonla mücadele ederken Bitcoin ve kripto piyasası çöküyor 

Aslında işler beklenenden de  kötü olabilir. Invesco’nun küresel varlık tahsisi araştırması başkanı Paul Jackson, ”Bitcoin ve diğer kripto para fiyatlarının yıllarca düşük kalacağı ve birçok yatırımcının ilgisini kaybedeceği bir “buzul çağı”na doğru gidiyor olabilir” ifadelerini kullandı. Birçok potansiyel yatırımcının, kripto para teknolojisinin sağlamlığı ve endüstri gelişimini engelleyebilecek düzenlemeler hakkında şüpheleri var. 

Geçen yılın başlarında, Jeff Gundlach, Bitcoin (BTC)’in koronavirüs krizi sırasında en fazla desteklenen “teşvik edici varlık” olduğunu düşündüğünü söylemişti. Ancak bir yıldan kısa bir süre sonra, Fed yükselen enflasyonla mücadele ederken para musluğunu kapatıyor. Piyasalar 2022’de dört faiz artışı bekliyor. Tahvil getirilerinde ortaya çıkan artış, şimdiden kârsız teknoloji hisselerini ve kripto para birimlerini vurdu. Ancak Invesco’dan Jackson’a göre, tahvil getirileri önemli ölçüde artacağı için durumun daha kötü olması muhtemel. Jacskson konuyla ilgili şunları söyledi: 

Merkez bankaları ve hükümetler bu piyasaları canlandırmada rol oynadı ve bu politikalar tersine döndükçe, kripto piyasası da daha kötüye gidecek.. 

 Düzenleyiciler katı kurallar getiriyor

21 yıllık deneyimli bir yatırımcı, Bitcoin (BTC)’in neden teknoloji hisse senetleriyle birlikte hareket etmeye devam edebileceğini açıkladı. Galaxy Digital’in kurucusu Mike Novogratz gibi Bitcoin savunucuları bile kriptonun baskı altında kalacağını söylüyor. Jackson ise konuyla ilgili şunları belirtti:

 Bence bu bir buz devri olabilir. Ancak Fed tarafından yaratılan bu koşullar ortadan kaldırılırsa öngörünümü değiştireceğini düşünüyorum.

Tabii ki, birçok Bitcoin ve kripto para destekçisi de aynı fikirde değil. Yatırım firması Pantera’nın CEO’su Dan Morehead, geçen hafta bir notta, kripto ağlarının kullanımları arttığı için sektörün güçlü kalması gerektiğini söyledi. Özellikle, kripto teknolojisi sayesinde ticaret gibi finansal faaliyetlerin aracılara ihtiyaç duymadan gerçekleştirilebildiği DeFi’deki büyümeye dikkat çekti. Ancak yatırımcıların düzenlemeler konusunda endişeleri var. Rusya’nın merkez bankası, bu hafta Cuma günkü satışlara ek olarak madencilik ve işlemlerin tamamen yasaklanmasını önerdi. Avrupalı düzenleyiciler kurallarını sertleştirmek üzere ve İspanya ise kripto reklamlarına karşı sert önlemler alıyor. UBS’de döviz stratejisi başkanı James Malcolm, Bitcoin ve kripto teknolojisiyle ilgili sorunların olduğunu ve kripto dünyasını başka bir kışa sürükleyebilecek daha katı düzenlemelerin olabileceğini söyledi. Malcolm son olarak şunları ekledi:

Teknoloji alanındaki birçok insan, kripto teknolojisinin ne kadar etkili olduğunu sorguluyor. Bu kadar bariz bir şekilde yeni nesil teknoloji ise, o zaman neden birçok büyük teknoloji şirketi her yerde yok? Google neden büyük yatırımlar yapmıyor?

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

 

Kaynak www.businessinsider.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku