Wall Street Journal: Biden Kripto Paraların Kullanımına Karşı Yaptırımlar Getiriyor

91

The Wall Street Journal tarafından 17 Eylül’de yayınlanan bir rapora göre, ABD Hazine Bakanlığı önümüzdeki hafta kripto para birimi ile fidye yazılımı ile yapılan saldırılara ödemelerini durdurmayı amaçlayan bir dizi yaptırım getirmeyi planlıyor.

Tüm kripto para altyapısına sınırlama gelecek mi?

Siber suçluların kripto paraları, para kazanma aracı olarak kullanmasını zorlaştırmaya yönelik ilk büyük çabasında Biden yönetiminin hangi belirli varlıkları hedef alacağı şimdilik net değil. Raporda, Hazine’nin fidye yazılımlarının hızla yayılmasını önlemek için tüm kripto altyapısına sınırlama koymaya kadar gitmeyeceği yer alıyor. Ancak, ABD ve diğer ülkerin başına bela olan bu saldırıları azaltmak için somut adımlar atılacağı bildirildi.

Glassnode: Bitcoin (BTC) Transfer Hacmi 2021'de ABD GSYİH'sına Yaklaştı!
 

Yönetim, yaptırımların fidye yazılımı saldırılarına karışan diğer kripto para birimleri için caydırıcı olacağını umuyor. Siber suçluların, kripto geliri elde etmesini önleme çabası içerisine giren Biden yönetimi, kripto sektörü konusunda son dönemde endişe yaratan adımlar atmaya başladı. Özellikle, kripto bilgisi ve sektöre olan ilgisi nedeniyle olumlu adımlar atması beklenen SEC başkanı da sektörü hedef almaya başladı.

Fidye saldırıları ulusal güvenlik sorunu haline geldi

Kripto para birimleri, gizlilik özellikleri sebebiyle, siber suçluların gözdesi haline gelmiş durumda. Colonial Pipeline, JBS ve IT firması Kaseye’nın fidye yazılımı saldırısına uğraması, bu konunun bir ulusal güvenlik sorunu hale gelmesine neden oldu.

ABD Ekonomisi Toparlanıyor: Uzun Vadede Altın ve Gümüşe Etkisi Ne Olur?

KriptoArena bildirildiği üzere, kripto paraların fidye yazılımını kolaylaştırmadaki rolü Temmuz ayında Senato tarafından ayrıntılı olarak tartışıldı. Adalet Bakanlığı Ceza mahkemesi başsavcısı Richard Downing, hükümetin kripto para birimlerini izleme yeteneklerini geliştirmesinin şart olduğunu söyledi. ABD’nin dört eyaletinde fidye yazılımı ödemelerini yasaklayan yasalar çıkarılmış olsa da, bazı uzmanlar bunun şirketlerin yeniden ayağa kalkmasını zorlaştıracağını belirtiyor. Afganistan fiyaskosu sonrası popülaritesi düşmeye başlayan Bien, dikkatini büyük altyapı projelerine çevirdi. Biden ayrıca, Covid-19 nedeniyle ekonomik sıkıntılar yaşayan Amerikalılara sosyal güvenlik ağı sağlamak için hükümetin ekonomi programlarını genişletiyor. Bunun en basit yolu vergi artışları olarak görülürken, kripto sektörü de bu yeni yasadan etkilenecek.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak U.today
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku