ABD Hazine Bakanlığı’ndan Korkutan Rapor: Hedefte Kripto Paralar Var!

146
ABD Hazine Bakanlığı dün, “Yaptırımların gözden geçirilmesi” başlıklı önemli bir rapor yayımladı. Raporda dikkat çeken en önemli nokta, kripto para birimlerinin yaptırımların delinmesindeki ve doların küresel ölçekte işlevini kaybetmesindeki rolü oldu.

Kripto para birimleri, yaptırımlar ve dolar için risk teşkil ediyor

New York Times’ın haberine göre, ABD, terörizm ve yasa dışı olayları nedeniyle veya Kuzey Kore ve İran da dahil olmak üzere insan hakları ihlalleri gerçekleştirdiğini iddia ettiği bazı ülkelere, 9 binden fazla yaptırım uyguladı. Yayınlanan raporda ABD Hazine Bakanlığı, artan kripto para kullanımının ABD’nin uyguladığı ekonomik ve finansal yaptırımların etkisini baltalayabileceğini söyledi. Kurum ayrıca, yüksek kripto kullanımının Amerikan dolarının küresel ekonomideki rolünü azaltabileceğini belirtti. ABD’nin yaptırım sistemini incelerken, bakanlık şu açıklamayı yaptı:
Yaptırımlar önemli ve etkili bir politika aracı olmaya devam ederken, yeni ödeme sistemlerinden kaynaklanan artan riskler, kripto paraların artan kullanımı ve siber suçlular gibi yeni engellerle da karşı karşıya.
Glassnode: Bitcoin (BTC) Transfer Hacmi 2021'de ABD GSYİH'sına Yaklaştı!
 
ABD yaptırımları, hükümetlerin ABD finansal sistemlerini kullanmasını engellediği için şu anda oldukça etkili. Bu, yaptırım uygulanan ülkenin dünya çapındaki ticaretten kâr etmesini etkiler. Raporda ayrıca “kripto para birimleri ve alternatif ödeme platformları, ABD’nin kara listesindeki ülkelere ve örgütlere geleneksel dolar bazlı finansal sistem dışında fon tutma ve transfer etme fırsatları sunuyor” dedi. Hazine Bakanlığı, bunun “doların küresel rolünü azaltmayı amaçlayan yeni finans ve ödeme sistemleri” oluştururken “sınır ötesi işlemleri gizlemenin” yeni yollarını sunacağını kaydetti. Hazine Bakan Yardımcısı Wally Adeyemo şunları söyledi:
Yaptırımlar, ulusal güvenlik çıkarlarımızı geliştirmek için  önemli bir araçtır. Bu kritik aracı modernize etmek ve güçlendirmek için ortaklar ve müttefiklerle birlikte çalışmaya kararlıyız.

 Cardano CEO’sundan sert tepki geldi

Cardano (ADA)’nun kurucu ortağı Charles Hoskinson, ABD Hazine Bakanlığı’nın kripto para sektörünü ortadan kaldırmak için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını belirterek sert açıklamalarda bulundu. Hoskinson’ın son yorumları Güney Afrika’daki turu sırasında geldi. Kripto para piyasası ivme kazanırken, düzenleyiciler dolandırıcılık ve kara para aklama gibi yasa dışı faaliyetleri bahane ederek, sektörü hedef alıyorlar. Cape İnovasyon ile ile yaptığı sohbet sırasında Charles Hoskinson, 2 trilyon dolarlık bir piyasanın ortaya çıktığını ve Hazine Bakanlığı’nın sektörün fişini çekmek için elinden geleni arkasına koymadığını belirtti.
ABD Ekonomisi Toparlanıyor: Uzun Vadede Altın ve Gümüşe Etkisi Ne Olur?
 
Küresel düzenleyici otoriteler kripto para sektörünü regüle etme çabalarını hızlandırırken, şirketler ve yatırımcılar düzenleyici netlik arıyor. Geçen ay Eylül ayında Hazine Bananlığı, artan incelemenin ortasında ilk kripto borsasını kara listeye aldı. Bakanlık  ayrıca, Rus sermayeli kripto para borsası Suex’i kara listeye aldı. ABD Hazinesi, borsa işlemlerinin yüzde 40’ının yasadışı faaliyetlerle bağlantılı olduğunu kaydetti. Hoskinson, Hazine Bakanlığının büyüyen kripto para sektörünü törpüleme çabalarından vazgeçmediğini söyledi. Ancak düzenleyici eylemler artarken, Fed Başkanı Jerome Powell, kripto paraları yasaklamak gibi bir planları olmadığını belirtti.
Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!
Kaynak Crypto-news-flash.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku