ABD den Yeni Stabilcoin Yasa Tasarısı. Peki Bu, Bitcoin i Nasıl Etkiler?

0 0

 Bitcoin şu anda kararlı bir şekilde 19 bin dolar seviyesinin üzerinde duruyor. Lider kripto para birimi yıl sona ermeden önce 20 bin dolar bandının ötesine geçmek için konsolide oluyor gibi görünüyor. Ancak ABD Kongresi tarafından getirilen yeni bir yasa tasarısı piyasayı istikrarsızlaştırma tehdidinde bulunuyor.

Milletvekilleri Rashida Tlaib Jesus Garcia ve Finansal Teknolojiyle İlgili Özel Kuvvetler Başkanı Stephen Lynch tarafından sunulan Stablecoin Tethering ve Bank Licensing Enforcement (STABLE) Act isimli yasa tasarısı stabilcoinler ve ihraç edenler için bir dizi katı önlem getiriyor. Yasa tasarısı “Tüketicileri ortaya çıkan ödeme araçlarından kaynaklanan risklerden korumayı” amaçlıyor.

 Bir yıldan fazla bir süredir görüşülen yasa tasarısıyla ilgili basın açıklamasında Tether ve USDC gibi diğer stabilcoinlerin yanı sıra Facebookun Librasından bu risklerden biri olarak bahsediliyor. Yasa stablecoinler ve bunların ihracı ile ilgili tüm ticari faaliyetleri düzenlemeyi amaçlamaktadır. Bu nedenle STABLE yasası kabul edilirse şu düzenlemeleri gerektirecektir:

-Stabilcoin ihraç edenlerin bir bankacılık tüzüğü elde etmesi.

-Stablecoinin hizmet sağlayıcıları bir banka için uygun düzenlemeleri takip etmeli.

-Stabilcoin çıkaran şirketler veya bankalar varlığın piyasaya sürülmesinden 6 ay önce Federal Rezerv ve diğer “uygun” bankacılık kurumlarından onay almalıdır.

Son olarak stabilcoin düzenleyenler varlığın ABD doları ile desteklendiğinden emin olmak için  Federal Mevduat Sigorta Şirketinden sigorta almalı veya “Federal Rezervte rezerv tutmalıdır”

Kongre Üyesi Tlaib yaptığı açıklamada “Bu yasanın kripto sektöründeki suçların ve düzensizliklerin önüne geçeceğini” söyledi. 

Bu yasa tasarısı Bitcoin ve Ethereum için bir tehdit unsuru mu?

Kripto topluluğundaki uzmanlar kripto karşıtı bu yeni yasaların Amerika Birleşik Devletlerindeki endüstri için geriye doğru bir adım ollduğunu ve bu yasa tasarısının senatodan geçmesi halinde Ethereumun DeFi sektörü de dahil olmak üzere birçok sektörü etkileyecek bir dizi stabilcoinin yasadışı hale gelebileceğini belirttiler.

Son birkaç ayda PayPal Square ve diğer tanınmış şirketler Bitcoine yatırım yaptı. Uzman Adam Cochranın dediği gibi bu yatırımın çoğu önce stabilcoin şeklinde bir ağ geçidinden geçiyor. Bu nedenle genel olarak endüstri üzerinde olumsuz bir etkisi olabileceğine inanıyor:

Stabilcoinleri keserseniz piyasalar kanar. ABDdeki kurumsal ticaret sermayesinin önemli bir kısmının stabilcoinlerle işlem gördüğünden bahsetmiyorum bile. Umarım bu yasa tasarısı onaylanmaz.

 Uzman Hayden Adams ise şunları söyledi:

ABD yatırımcıları riskli stabilcoinlerden korumak istiyorsa vergi ödeyebileceğiniz resmi bir hükümet destekli ABD doları tokenı çıkarmalılar. Bu yasa tasarısı sadece yeniliğe zarar verir ve alternatif sunmaz.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku