ABD-Çin gerilimi Bitcoin için nasıl faydalı olabilir?

0 0

ABD-Çin gerginliği son haftalarda arttı. ABD ekonomisi paralel olarak zayıflarken bazı analistler bunun Bitcoin fiyatının 12 bin doların biraz altına yükselmesine de yardımcı olduğunu düşünüyor.

ABD-Çin ilişkilerinin daha da kötüleşmesi Bitcoine fayda sağlayabilirken kripto endüstrisi rakamları Cryptonews.coma Çine yönelik yaptırımların potansiyel olarak BTCnin bir koruma olarak kullanılmasına neden olabileceğini dijital bir yuanın geliştirilmesinin ABDyi dijital bir geliştirmeye itebileceğini söyledi. Dolar merkezi olmayan kripto para birimlerinin popülerleşmesine yardımcı olabilir.

MEHMET ÇOBAN’IN BİTCOİN YORUMU İÇİN TIKLAYIN

Ancak yorumcular Bitcoine en çok fayda sağlayanın devam eden ekonomik krizin yanı sıra düşen ABD doları olacağını görünüyor. Buna karşılık ABD-Çin gerilimleri çoğunlukla temelde yatan ekonomik sorunların bir belirtisi ve katalizörü olacak.

ABD-Çin gerilimi ve Bitcoin

Yaklaşık iki ay boyunca yatay hareket ettikten sonra Bitcoin fiyatı 9.550 ABD doları civarında olduğu 25 Temmuzdan bu yana yükseliyor. O zamandan beri Donald Trumpın TikToku yasaklamakla tehdit ettiği ve hem ABD hem de Çinin birbirlerine konsolosluklarını kapatmalarını emrettiği bir dönemde Bitcoin 12 bin dolara yakın yükseldi.

Bazı yorumculara göre bu tür gerilimler ana unsur olmasa bile son yükselişte bir faktördü. Bu bir kripto varlık analisti ve yazarı olan Roger Huang tarafından savunulan bir görüş.

Huang bitcoinin son zamandaki yükselişindeki en büyük faktörün ABD-Çin ilişkilerinin bir semptomu olan Amerikanın ekonomik olarak zayıflaması olduğunu söyledi. “ABD-Çin ticaret ilişkilerinin aşırı artması nedeniyle Amerikanın olumsuz etkilenmesi parasal genişleme COVID-19 ile de ilgisi olduğunu düşünüyorum” dedi.

ABD-Çin geriliminin özellikle Beyaz Saraydaki Donald Trump ile iyileşmeden önce daha da kötüleşmesi muhtemeldir. ByteDanceı TikToku Microsofta (ABD Kanada Avustralya ve Yeni Zelandada) satmaya zorlamasının yanı sıra ABD kısa süre önce Hong Kong İcra Kurulu Başkanı Carrie Lami Çin “baskı politikalarını” uyguladığı için kara listeye aldı.

Arcane Cryptonun Araştırma Başkanı Bendik Norheim Scheiye göre gerilimlerin artması Bitcoini artırabilir.

Cryptonews.coma “ABD ile Çin arasındaki artan gerilim Bitcoin talebinin artmasına neden olabilir” dedi. “ABD sık sık uyguladığı yaptırımları uygularsa muhtemelen bazıları geçici çözüm olarak bitcoine yönelecektir.”

Norheim Schei USDnin küresel ticarette baskın olduğu göz önüne alındığında ABDnin yaptırım ülkelerine karşı benzersiz bir konumda olduğunu sözlerine ekledi. “Ancak BTC ve diğer alternatiflerle bu güce karşı korunabilirler” dedi.

Büyük bir ticaret savaşı ekonomik belirsizlikle sonuçlanacaktır. Herhangi bir belirsizlik ABD dolarını zayıflattığı sürece bu bitcoin için iyi olabilir ancak bitcoinin ne kadar güvenli bir sığınak olabileceği konusunda hala kesinleşmiş değil.

Dijital fiat ve Bitcoin madenciliği

Mevcut madencilik ortamı hakkında yorum yapan dijital finans danışmanlığı şirketi BitOoda potansiyel olarak yaptırımları ve sermaye kaçışını (Çinden) içeren zayıf ABD-Çin ilişkilerinin Çinin pazar payında bir azalmaya neden olabileceğini öne sürdü.

Gerilimlerin bir başka büyük sonucu yükselen mali ve parasal milliyetçilik olabilir. Roger Huanga göre bu Bitcoin için iyi ya da kötü olabilir.

Parasal milliyetçilik aynı zamanda potansiyel olarak birbirleriyle rekabet edebilecek dijital bir dolar ve dijital yuanın yaratılmasını ifade eder.

Huang “Çin zaten DCEP (dijital para birimi elektronik ödeme) veya dijital yuan konusunda oldukça hızlı ilerliyor” dedi. “Gerilim Çinin RMByi uluslararasılaştırma girişimlerini artırabilir.” dedi.

Yine bunun BTCye fayda sağlayıp sağlamayacağı tartışmalı çünkü merkezi olmayan anlamda kripto para birimleri olmayacak. Ancak dijital doların ortaya çıkması kripto para kavramının popülerleşmesine yardımcı olursa ve ABD önemli bir enflasyon yaşarsa daha fazla insan Bitcoine yönlendirilebilir.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku