ABD, Bu 2 Kripto Para Projesine Dava Açtı!

ABD, Bu 2 Kripto Para Projesine Dava Açtı!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para piyasası yeni soruşturmalarla çalkalanmaya devam ediyor. Gündemdeki son olaya bakıldığında ise Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı’nın (DOJ), Solana (SOL) tabanlı stablecoin borsası Sabre Labs’ın arkasındaki iki kardeş Ian ve Dylan Macalinao hakkında “sahte işlem verileri ve suni hacim şişirme” gerekçeleri ile soruşturma başlattığı iddia ediliyor. İşte detaylar…

Kripto para borsası Saber Labs kurucuları yanıltıcı veriler mi sağlıyor?

Anonim kaynaklara göre ABD Adalet Bakanlığı, Solana tabanlı stablecoin borsası Saber Labs’ın kurucuları olan iki kardeş Ian ve Dylan Macalinao hakkında soruşturma başlattı. İddialara göre Saber Labs projesinin arkasında bulunan iki kardeş Ian ve Dylan Macalinao, soruşturmanın merkezinde bulunuyor.

Kaynaklar Macalinao kardeşlerin kendi aralarında token swap’ı yaparak Solana ve Saber Labs’ın işlem hacimlerini arttırdığına dair işaretler veriyor. Bununla beraber kripto para mevduatlarında yanıltıcı verilere rastlanması, ABD Adalet Bakanlığı’nın dikkatini çekti. Ayrıca yapılan bu “içi boş” transferler ve işlemler, 2021 boğa sezonu sırasında Solana’nın büyüme verilerini milyarlarca dolar artırdı. Tahminlere göre verilerde yaşanan bu artış SOL fiyatına da olumlu yansıdı. Ele geçirilen ve Ian Macalinao tarafından yazıldığına inanılan bir metinde, kurucu ortağın şu ifadeleri dikkat çekiyor:

“2021 yazında optimize edilmesi gereken metrik Toplam Kilitli Varlık (TVL) idi. TVL sadece protokoller ayrı ayrı üretildiğinde hesap değeri kazanır. Bu noktada Solana’nın TVL’sini en üst seviyeye çıkartabilmek için bir plan tasarladım. Bir doların birkaç kez sayılabileceği şekilde birbirinin üzerine yığılan protokoller oluşturacaktım.”

Birçok yetkiliye göre Ian tarafından tasarlanan bu hacim artırıcı protokol sayesinde Solana TVL’sinin suni olarak artırılmış olabileceği düşünülüyor. Araştırmalar son hız devam ederken, Macalinao kardeşler ve ABD Adalet Bakanlığı’ndan ise bir resmi açıklama sağlanmadı.

Silvergate bir başka toplu dava ile karşı karşıya

Bir diğer yandan Silvergate Exchange Network operatörü ve Silvergate Bank’ın ana şirketi olan Silvergate Capital aleyhine Amerika Birleşik Devletleri Güney Kaliforniya Bölge Mahkemesinde yeni bir toplu dava açıldı. Dava’da Silvergate menkul kıymetlerinin satın alımında bulunan tüm alıcılar adına dava açıldı. Öte yandan davacılar, platformun 9 Kasım 2021 ile 5 Ocak 2023 tarihleri arasında ihlallerde bulunduğunu iddia ederek, 1934 Menkul Kıymetler Borsası Yasası’na işaret etti. Davada sanık olarak yer alan isimler ise Silvergate CEO’su Alan Lane ve finans müdürü Antonio Martino olarak açıklandı.

SEC ve DOJ'den Bu Kripto Para Platformuna Soruşturma!

Davacı davada, Silvergate’in 425 milyon dolarlık bir kara para aklama olayını tespit edemediğini aktarırken, bunun için şirketin düzenleyici sonuçlarla karşılaşma olasılığının yüksek olduğunu öne sürdü. Şirketin “Güney Amerikalı kara para aklayıcıların” 425 milyon dolara varan transfere karıştığı iddiası, Marcus Aurelius Research tarafından 15 Kasım’da atılan bir tweet’e dayanıyor. Bahsedilen tweet ve aynı sorundan bahseden 17 Kasım tarihli Bear Cave haber bülteni, öne sürülen iddiaya göre Silvergate hisse fiyatında önemli bir düşüşe katkı sağladı.

Bir Silvergate basın açıklamasının, bankadaki kripto varlık mevduatının 2022’nin son çeyreğinde yüzde 68 azalarak 11,9 milyar dolardan 3,8 milyar dolara düştüğünü ortaya koymasının ardından, hisse fiyatı daha da düştü. Silvergate hisseleri New York Menkul Kıymetler Borsası’nda alınıp satılıyor. Silvergate son aylarda artan bir baskı altında. Daha önce kriptoarena.com olarak bildirdiğimiz üzere FTX kullanıcı fonlarının Alameda Research’e aktarılmasındaki iddia edilen rolü nedeniyle Silvergate’e karşı 14 Aralık’ta bir toplu dava açıldı. Ocak ayının başlarında ise zorluklar, çalışanları işten çıkarmaya ve varlıkları zararına satmaya zorladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

ABD, Bu 2 Kripto Para Projesine Dava Açtı!