4.5 Milyar Dolarlık Kripto Hack Olayında İlginç Gelişme: Mahkemeden Yeni Karar!

17

Kripto para borsası Bitfinex’ten çalınan 4.5 milyar dolar değerindeki lider kripto para Bitcoin(BTC)’i aklamak adına eşiyle birlikte planlama yapmakla suçlanan Wall Street rap sanatçısı ve girişimci olan Heather Reyhan Morgan (sahne adı Razzlekhan), yargılama süreci devam ederken yeni bir iş arayabilmek adına mahkemeden onay aldığı bildirildi.

Yargıcın kripto hack olayınca suçlanan Razzlekhan’a çalışma izni verdi

Yasal süreç devam ederken, Cuma günü bir yargıç tarafından Heather Reyhan Morgan’ın “yasal bir işte çalışabilmesi ve ayda 10 bin dolardan fazla gelir elde edebilmesi” adına duruşma öncesinde serbest bırakılma koşullarının değiştirilmesi ile ilgili taleplerinin kabul edildiği açıklandı. Washington’da bulunan federal mahkemede devam eden davada savcıların ise bu talebe itiraz etmediği belirtiliyor.

Morgan ve kocası Ilya Lichtenstein, Amerika Birleşik Devletleri’nin şuana kadarki en büyük kripto para hack operasyonunun ardından Şubat ayı itibariyle tutuklandılar. 2022 Mart ayında ise çift, savunma görüşmelerini kolaylaştırabilmek adına yasal sürecin ertelenmesi ile ilgili talepte bulundular. Amerika Birleşik Devletleri tarafınca daha önce çift ile ilgili olarak “son derece rahatsız edici” olduklarını, denizaşırı ülkelerle bağlantıları ve sahte kimliklerinin yanı sıra, yüz milyonlarca dolarlık kripto para birimine erişimlerinin bulunması hakkında konuşmuşlardı. İkilinin Manhattan’da bulunan evlerinde tutuklandıkları zamandan bu yana lider kripto para birimi Bitcoin(BTC)’in değeri yüzde 50’den fazla düşüş gerçekleştirdi.

Suçlu oldukları kesinleşir ise 25 yıllık hapis istemleri bulunuyor

Morgan ve kocası, New York’ta tutuklanarak kara para aklama ve ABD’yi dolandırmaya kalkışmak için komplo kurma konularından suçlandılar ve eğer suçlu bulunurlar ise bu durumda haklarında 25 yıla kadar hapis cezası istemiyle karşı karşıya kalacakları belirtiliyor. Ancak tutuklanmalarının ardından daha sonra kefaletle serbest bırakıldıkları bildirildi. Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı, 2016 yılında kripto para borsası Bitfinex’in hacklenme olayıyla bağlantılı olarak 3.6 milyar dolar değerinde Bitcoin ele geçirdikleri açıklamasında bulunmuştu.

Kriptoarena.com olarak bildirdiğimiz gibi; Öte yandan ise ikili, kripto para hacklenme konusuyla ilgili doğrudan suçlanmadıkları bilinmekte. Borsadan ele geçirilen BTC’leri kara para aklama yöntemiyle komplo kurmakla suçlandıkları biliniyor. Ancak borsa sistemine kimin yada kimlerin sızdığı ise hala belirsizliğini koruyor. Emniyet yetkililerine göre Bitcoin’lerin çalınmasının ardından Morgan ve Lichtenstein’ın kontrolünde bulunan bir cüzdan adresine aktarıldığı belirtiliyor. Yetkililer tarafından, 1 Şubat tarihinde Lichtenstein’a ait cüzdan adresinde bulunan ve o dönemde yaklaşık 3,6 milyar dolar değerindeki Bitcoin’e el koyulduğu açıklanmıştı. Bu miktarın ise, bakanlık kayıtlarına göre “bugüne kadar el konan en büyük miktar” olarak geçmişti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak bitcoinsistemi
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku