2 Kritik Rapor: Bitcoin Neden Düşüyor? Daha Ne Kadar Düşecek?

951
Kripto para piyasası, Bitcoin (BTC) fiyatının düşmesi ve altcoin piyasasına baskı uygulanması nedeniyle yine tehlikeli sularda. Korku ve Açgözlülük Endeksi, yatırımcılar arasında aşırı korku’ya işaret ederken, bazı analist ve platformlar BTC’nin yakında 39 bin dolar seviyesinin altına düşebileceğine dikkat çekiyor. BTC, an itibariyle 41.514 dolardan işlem görüyor.

Decentrader analistleri, 38 bin dolar seviyesine işaret etti

 Güncel Veriler, ayıların Bitcoin’i 41.250 dolara çekmesiyle 18 Ocak’ın erken işlem saatlerinde 42 bin dolardaki destek seviyesinin kaybedildiğini gösteriyor. Kripto platformu Delphi Digital’in yakın tarihli bir raporuna göre, tarihsel olarak Ocak ayı “BTC için büyük hayal kırıklığı yaratan aylardan biri” oldu. Delphi Digital, Bitcoin’deki düşüşün birincil nedeni olarak “küresel likidite büyümesinde bir yavaşlama ve FED‘in daha sıkı para politika beklentilerine” işaret etti. Rapor, bu faktörlerin aynı zamanda Bitcoin ile güçlü bir şekilde ilişkili olduğu düşünülen borsada da zayıflığa yol açtığını vurguladılar. Delphi Digital tarafından belirlenen bir diğer bir olumsuz etken, son iki ayda BTC açık pozisyonlarındaki düşüşün yanı sıra kalıcı ve vadeli işlem piyasalarında likidite eksikliği. Analistler ayrıca  Korku ve Açgözlülük endeksinin Mayıs 2021’den bu yana görülmeyen seviyelerde olduğunu kaydetti.
Diğer bir kripto para platformu olan Decentrader ise, Twitter’da aşırı yükseliş eğiliminde olan “Dipten satın alıyorum” diyen trader’ların sayısının 41 bin dolar civarında azaldığına dikkat çekti. Decentrader analistleri, “Yapılan analizler sonucu, Bitcoin (BTC)’in 38 bin dolara düşebileceğini, bu seviye ve 44 bin dolar arasında bür süre daha yatay yönde hareket sergileeyceğini bekliyoruz” açıklamasını yaptı.

Yatırım firması Invesco’dan Bitcoin uyarısı

Önde gelen bir yatırım firması, Invesco’nun küresel varlık  başkanı Paul Jackson, 2022’de BTC’nin 30 bin doların altına düşebileceğini söyledi. Bay Jackson, ekonomi tarihinde “Kara Salı” olarak bilinen 1929’daki büyük borsa çöküşüne atıfta bulunarak, Bitcoin’in değerindeki patlamanın “finansal çılgınlık” olarak bilinen bir olgunun özelliklerini taşıdığını söyledi.” Ekonomik balon” olarak da adlandırılan bu olgu, tipik olarak bir varlığın fiyatının, kitlesel pazarlama nedeniyle gerçek değerinden çok daha yüksek seviyelere çıkması anlamına geliyor. Jackson şunları söyledi:

 Bitcoin’e yönelik kitlesel ilgi bize 1929’daki borsa çöküşünü hatırlatıyor. Bu hikayenin de nasıl sona erdiğini biliyoruz. Bitcoin, ATH’sine ualştıktan sonra, bazı temel verileri takip ederek 42 bin dolara düştü. Bu şablon, tipik bir finansal çılgınlığın zirvesinden sonraki 12 ay içinde yüzde 45’lik bir kayıp yaşandığını gösteriyor.

Kritik Metrik Bitcoin (BTC)'de ''Çifte Balon'' Görüleceğini İşaret Ediyor!
 
Yönetici, Bitcoin fiyatının Ekim 2022’nin sonuna kadar 37 bin ila 34 bin dolar arasında düşeceğini söyledi. Jackson, “Şablon ayrıca baloncukların tipik olarak iki yıl boyunca söndüğünü gösteriyor. Dolayısıyla, Bitcoin’in bu yıl 30 bin doların altına düştüğünü hayal etmenin çok da zor olmadığını düşünüyoruz” açıklamasını yaptı. Lider kripto para birimi, uzun süredir kurumsal yatırımcılar tarafından “balon” olarak adlandırılıyor, ancak birçok kez kötümser tahminlere meydan okudu. Aralık 2017’nin sonlarında Bitcoin, 19 bin doları aşarak o zamanlar rekor olarak kabul edilen seviyeye yükselmişti.
Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!
Kaynak Cointelegraph.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku