Emre Alkin

Kodlama yapacaksak buradan başlayalım...

En son Emre Alkin yazıları

Kodlama yapacaksak buradan başlayalım...
31 Mart 2020

Sürekli olarak ekonomi üzerine yazmanın iki adet riski var: İşler iyi giderken "aman dikkat" diyerek sinsice ilerleyen gelişmelerden haberdar edince tepki alıyo..

Panik bittiğinde olacaklara hazır mıyız ?..
17 Mart 2020

Önce Fed Yönetiminin sonra da Merkez Bankası'nın yaptığı son acil faiz indirimi piyasalardaki paniğin iyice artmasına sebep oldu. Herkes "acil durum" koduyla ça..

Yatırımcı neye güveneceğini şaşırdı...
11 Mart 2020

Ortaya ilk çıktığı zaman gerçekleşmesi çok uzun sürecek bir bir kehanette bulunmuştum Euro için: "Önünde sonunda başlangıç değerine geri döner." Yanlış hatırlam..

Nedir bu hiyerarşi yaratma merakı?
04 Mart 2020

Bu satırları dolu olmasına alıştığımız ama Korona Virüsü sebebiyle oldukça sakinlemiş havalimanlarından yazıyorum. Önce Belgrad, sonra KKTC, ardından Antalya, b..

Güvenli limanlar ve batan gemiler...
25 Şubat 2020

Petrol Fiyatları ve diğer emtialarda oldukça sert düşüşler kaydediliyor. Üretim maliyetleri açısından iyi haber gibi gözükse de, tüm bu düşüşler küresel talep i..

Corona Virüsü ödeme biçimlerini kökten değiştirecek mi?
20 Şubat 2020

Biliyorum bu konuda epey yazan çizen var ama ben de geri durmayacağım. Uzun zamandan beri kağıt para ya da diğer adıyla banknot saltanatının biteceğini müjdeliy..

Altın mı Bitcoin mi?..
03 Şubat 2020

Bu soruyu bir Amerikalıya veya Avrupalıya sorsak farklı cevaplar alabilirdik. Ancak Türkler için durum biraz farklı. Sebebini anlatayım: Geriye dönük 5 yılın..

Deprem gerçeği ve kripto değerlerin önemi...
29 Ocak 2020

Gençler elbette hatırlamaz. Ama ben dün gibi hatırlıyorum. Hem Marmara hem de Kaynaşlı'da 1999'da meydana gelen depremler onbinlerce vatandaşımızı kaybetmemize ..

Vatandaş Devlet kadar güçlü değil... Dikkatli olmalı...
21 Ocak 2020

Türkiye'de bazı gelişmeleri uzaktan seyrediyor gibi gözükse de, bazen devlet özel sektörden daha hızlı adımlar atabiliyor. Örneğin ödeme sistemlerinden para-kre..

Çoğu gitti azı kaldı...
07 Ocak 2020

Bu hafta bir toplantıda teknolojiyi tartıştık. Kıymetli hocalar ve uzmanlar tek tek söz aldılar.  Sıra bana geldiğinde blok zincir ve dijital dönüşüm üzer..

Neden blokzinciri ve kripto parayı kucaklıyorum ?..
30 Aralık 2019

Artık hayatımız daha az "otorite"nin etkisinde yola devam ediyor. Merkez Bankaları bile hayatta kalmak için büyük çaba sarf ederken, otonom ve anonim hayatın tü..

Yeni yıla hazırlanırken...
23 Aralık 2019

2019 yılını bitirmeden önceki iki yazıdan birincisinde, şu ana kadar blokzincir ve kripto para anlamında gelişmeleri bir hatırlayalım isterseniz. Önce Türkiy..

Elalem dijital dünyaya giderken biz ne alemdeyiz ?..
09 Aralık 2019

Hatırlarsanız geçen haftaki yazımı Londra’ya giderken göndermiştim. Huawei’nin düzenlediği etkinlikte bana sorulan bir sorulara şöyle cevap verdim: - Yapay Z..

'Quo Vadis?' (nereye gidiyoruz ?)
01 Aralık 2019

Siz bu satırları okurken ben muhtemelen Londra'ya uçuyor olacağım. Orada "trustintech" yani teknolojiye güven temalı bir toplantıda konuşacağım. Dünyanın her ye..

Sonuç değişmeyecek ama gecikecek...
26 Kasım 2019

En başından beri kripto paraları emtia gibi değerlendirmenin hatalarından bahsediyorum. Şimdi başımıza vadeli işlemler piyasası çıktı.  Emtiaların ve Me..

Türk Lirası'nın yerine Türk Dijital parası gelir mi ?..
12 Kasım 2019

Biliyorum herkes merak ediyor bu iş nasıl olacak diye. Ne yani ? Yıllardır kullanmaya alışkın olduğumuz TL'ler yerine artık dijital para mı kullanacağız ? Size ..

Bu serüvenin sonu belli, bundan sonrakine hazır olmak gerekiyor...
06 Kasım 2019

Kasım Ayının ilk haftası yeni kitabım "İktisattan Çıkış" ile ilgil imza günü heyecanı başladı. İçinde kripto paralar, blok zincir ve dijital değişim ile alakalı..

Ümidin bittiği yerde insanlık imdada koşuyor...
30 Ekim 2019

"Hafta sonu şehir dışında kafamı dinlemek için 25 yıldır aralıksız gittiğim tatil köyünde, Pazar günü bilgisayarı açıp "acaba neler oluyor" diye kontrol etmek i..

Libra doğmadan öldü mü? Yoksa ?!..
15 Ekim 2019

Hem Türkiye'de hem de dünyada pek çok yerde kripto para denemeleri dolu dizgin giderken, elbette daha doğmadan ölen birçok projeye de şahitlik ediyoruz. Son ola..

Dijital Çağı doğru tarif edebiliyor muyuz ?..
08 Ekim 2019

Geçen Cuma günü moderatörlüğünü yaptığım bir organize sanayi bölgesi ortak akıl toplantısına, şehrin ileri gelen sanayicileri katıldı. Öne çıkan başlıklar şu şe..

Türkler kripto paraya inanıyor...
23 Eylül 2019

Geçen hafta Fed'in bilanço genişletmeye başlaması durumunda bazı komplikasyonlar çıkabileceğine dair endişelerimi televizyon ve sosyal medyada paylaştım. Fed'in..

Meslek Liselerinden Blockchain'e doğru...
18 Eylül 2019

Geçenlerde televizyonda meslek liseleri üzerine bir eleştiri yaptığım için tepki koyanlar oldu. Açıkçası 10 yıl sonra işçilerin robot, usta başıların da yapay z..

Kripto Paralar bize çağ atlatabilir mi?..
11 Eylül 2019

Hiçbir zaman tek bir reçeteyle tüm hastalıkların iyileşeceğine inanmadım. Ancak tek bir sebep bile insanları ayağa kaldırabilir. Tek kelimeyle: "Umut" Ekonom..

Kripto değer, paranın yerine geçecek mi?
04 Eylül 2019

Elbette bu başlığa "tabii ki geçecek" diye cevap verecekler olacaktır. Ancak, mesele göründüğü kadar kolay değil. Paranın yerini alacak olan bir değerin, her şe..

Emre Alkin Hong Kong'da Kripto piyasasını değerlendirdi
30 Ağustos 2019

KriptoArena Köşe yazarlarımızdan Prof Dr Emre Alkin Huwai ile yapılacak bir toplantı için Hong Kong ordan da Shenzhen'e doğru yola çıktı. Yapılacak topl..

Kripto paraların avantajı ve dezavantajı...
22 Ağustos 2019

Sanıyorum iki yıldan beri kripto paralarla ilgilenenler ile yeni bir kripto para yaratmak isteyenlerin sayısı hızla artıyor. Yatırımcıların bir kısmı "gelecekte..

Arjantin ortalığı karıştırırken...
15 Ağustos 2019

Dün havalimanında rastladığım bir iş insanı “Arjantin bizi niye etkiliyor ?” diye sordu. Ben de kendisine bunun birkaç tane cevabı olduğunu söyleyerek “A4 kağıd..

Güçlü paralara güven kaybolurken kripto paralar yükseliyor...
08 Ağustos 2019

Bir yandan Trump küresel para ve sermaye piyasalarını alt üst eden açıklamalar yaparken, diğer taraftan Altının dikkat çekici yükselişi devam ediyor. Diğer tara..

Neden Kripto Paralar ortaya çıktı ?..
01 Ağustos 2019

Dün bir televizyon programında bana şu soru soruldu: "Dünyanın her yerinde Hükümetler Merkez Bankalarına yüklenmeye başladı, bunun sebebi nedir ?". Benim de dik..