Uzmanlara Göre Dogecoin Yatırımcısını Hayal Kırıklığına Uğratabilir

295

Tesla’nın kurucusu ve milyarder iş adamı Elon Musk, tarihsel olarak kripto para piyasasını derinden etkilemiş olsa da, yatırımcılar artık temeli olmayan meme kripto para projelerine olan ilgilerini iyiden iyiye azaltıyor. Elon Musk, Dogecoin (DOGE)’in en büyük destekçilerinden biri olarak biliniyor. Ancak uzmanlar Dogecoin için düşüşün yakın olduğunu ve Elon Musk’ın dahi ne yaparsa yapsın bunu durdurmaya gücünün yetmeyeceğini söylüyor. 

Dogecoin, diğer meme kripto para birimlerine ilham kaynağı oldu 

Kripto para piyasasının toplam değeri Kasım ayı başlarında ulaştığı 3 trilyon dolarlık zirveden yaklaşık yüzde 45 oranında düşüş yaşadı. Dogecoin (DOGE)‘in sorunu ise kripto para piyasasındaki genel düşüşten çok daha önce başladı. Lider meme coin DOGE, mayıs ayında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 0.74 dolar seviyelerine kadar ulaşmıştı. Ancak şuan güncel fiyat, ATH seviyesinin yaklaşık yüzde 84 gerisinde bulunuyor. 


Dogecoin artık kripto para piyasasındaki tek meme kripto para değil. Elon Musk’ın DOGE tanıtım girişimleri, dikkatle tasarlanmış diğer meme kripto projelere ilham kaynağı oldu. Musk’ın Shiba Inu ırkı köpeğinin adı Floki olarak biliniyor. DOGE katili olarak tanıtılan Shiba Inu ise yalnızca aylar içerisinde yaklaşık yüzde 60.000.000’in üzerinde değer kazandı. Shiba Inu, Floki Inu, Kishu Inu, Dogelon Mars, Pitbull Coin ve daha onlarca meme kripto para amansız bir mücadelenin içine girdi varlıklarını sürdürmek için savaşıyor. 

McDonalds neden DOGE’yi kabul etmedi 

Uzmanlara göre Dogecoin zayıf bir değer deposu olarak görülüyor. DOGE’in sorunları sınırlı kullanım durumu ile de bitmiyor. DOGE’un bir değer saklama aracı olarak iyi işlev görmesini engelleyen bazı özellikleri bulunuyor. Kriptoarena.com olarak daha önce bildirdiğimiz gibi, Coinmarketcap’e göre Dogecoin arzı 133 milyar seviyesinde ve her yıl 5 milyar artacak şekilde tasarlanmış durumda. 

Musk, enflasyonun insanları harcamalara teşvik ettiğine inanıyor. Ancak yatırımcılar için kötü haber ise kripto para birimlerinin genel kabulüne kıyasla ödeme yöntemi olarak kullanım durumu henüz istenilen seviyede değil. Dogecoin kabulü, yatırımcıları aşırı risklerle karşı karşıya koyacaktır. Uzman görüşlerine göre McDonalds bu ve bunun gibi birçok sebepten dolayı Elon Musk’ın Dogecoin ile ödeme alma teklifini geri çevirdi. 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku