Usta Analistler, Altın’da Bekledikleri ve İzledikleri Seviyeleri Verdi!

208

Altın (XAU/USD), Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi’nin Rusya’yı üye olarak askıya alması nedeniyle Ukrayna krizinde daha fazla tırmanma beklentileri üzerine 1.930.30-1.937.80 dolar aralığında ileri geri hareketlere tanık oluyor.

Bu faktörler piyasayı etkileyebilir

BM İnsan Hakları Konseyi’ne, Ukrayna’nın Bucha kentinde yaşanan katliamın ardından Moskova’yı üyelikten çıkarmaktan başka bir seçenek kalmadı. Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy daha önce, Rus isyancıları Kiev’in büyük bölümünde savaş suçları işlemekle suçlamıştı. İddiaya yanıt olarak, BM üyeleri Rusya’ya karşı oy kullandı. Bu arada, ABD doları endeksi (DXY), psikolojik rakam olan 100,00’e doğru itecek bir tetikleyici arıyor. DXY 99.80 civarında mücadele ediyor, ancak Fed’in Mayıs ayında 50 baz puanlık (bps) faiz artırımına ilişkin daha yüksek oranlar arasında yakında 100.00’a dokunması bekleniyor.

 Usta Analistler, Altın'da Bekledikleri ve İzledikleri Seviyeleri Verdi!

Altın fiyatı, günlük direnç ve destek kanalı arasında gidip gelerek, bilindik aralıklarda sıkışıp kaldı. Bununla birlikte, enerji birikimi ve korunan kuvvet, öyle ya da böyle bir patlamayı başlatmak üzere olabilir. Şuan, XAU/USD yaklaşık yüzde 0,43 artışla 1.934.09 dolardan işlem görüyor ve 1.920.62 dolar ile 1.937.85 dolar aralığında konsolide oluyor. Vadeli işlem piyasalarında konumlanmaya dikkat etmeye değer. Getiri eğrisi boyunca oranlar yükselmeye devam ettikçe, para yöneticileri altın uzun vadeli risklerini azalttı ve açık pozisyonlarını artırdı. Specs, Rusya-Ukrayna gerilimlerinin hafifleyeceği, ham petrol fiyatlarının düşeceği ve enflasyon beklentilerinin ılımlı hale geleceği umuduna da tepki gösterdi. TD Securities analistleri altın ile ilgili şunları söyledi :

Biraz daha az jeopolitik risk ve Fed’in eğrinin gerisinde olduğuna dair genel görüşün birleşimi, ABD merkez bankasının agresif bir şekilde sıkılaştırma politikasına sahip olduğuna dair spekülasyonlara yol açtı. Bu da Fed yetkililerinin açıklamalarıyla desteklenen bir izlenim. Mart maaş bordrolarının güçlü olduğu göz önüne alındığında, kartlarda birkaç 50 baz puanlık Fed Fon artışı olabileceği inancı, Cuma günü ham petrolü aşağı çekti, bu da yatırımcıların kıymetli metal altında uzun vadeli riski azaltmaya devam edebileceğini gösteriyor.

İşte altın fiyatları için beklenen seviyeler

Altın savaşta gerilimin azalmasına karşı savunmasız bırakıyor. Bu arada, günümüz piyasalarında ABD hisse senetleri düşerken, ABD merkez bankasını çevreleyen anlatı nedeniyle gösterge ABD Hazine getirileri teklif vermeye devam ediyor. Fed’in Mart ayı toplantısından dün açıklanan tutanaklar, yüksek fiyat endişelerini desteklemekte ve ABD merkez bankasının bilanço küçültmesinin yakın olduğu ihtimalini güçlendirmektedir. St. Louis Fed başkanı James Bullard, ipotek oranlarındaki ve devlet tahvili getirilerindeki artışlara rağmen Fed’in eğrinin gerisinde kaldığını söyleyerek bu riskleri artırdı. Sonuç olarak, ABD doları tekrar teklife döndü ve DXY endeksi ile ölçüldüğü üzere iki yılın yeni zirvelerine ulaştı.

 Usta Analistler, Altın'da Bekledikleri ve İzledikleri Seviyeleri Verdi!

Teknik bir tablodan görünüm, sağlam günlük kapanışların sırasıyla yukarıda veya altında olduğu 1.960 dolar veya 1.915 dolarlık temiz bir kırılmaya kadar konsolidasyona işaret ediyor. Uzun vadeli yükseliş yörüngesi göz önüne alındığında, fiyat 1.900 doların altına düşemezse, bu konsolidasyon aşamasındaki birikimin daha olası sonucu 2.000 dolara çıkmaktır. Daha fazla altın haberi için, Kriptoarena.com web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak fxstreet
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku