Uluslararası Basın TL’deki Değer Kaybını Böyle Yorumladı: Çare Bitcoin mi?

745
İnsanlar, farklı nedenlerle kripto para birimine yatırım yapıyorlar. Dünya ekonomisi, hiperenflasyon tehdidiyle karşı karşıya ve birçok yatırımcı Bitcoin (BTC)’i enflasyonu yenmek için bir fırsat olarak görüyor.  Türkiye de bugünlerde hem yüksek enflasyon hem de lira’nın değer kaybetmesiyle sancılı bir dönem geçiriyor.

 

Dünya basını, Merkez Bankası faiz kararını böyle yorumladı

Kripto para birimleri küresel ölçekte benimsenmeye devam ederken, çoğu yatırımcı Bitcoin (BTC)’in enflasyona karşı büyük bir koruma sağladığı konusunda hemfikir. Enflasyon yükseldiğinde ve itibari para biriminin değeri düştüğünde, BTC böyle bir krizle başa çıkmak için ideal bir yatırım fırsatı sunuyor. Döviz krizi Türkiye ekonomisini derinden sarsıyor. Merkez bankasının üst üste üçüncü ay faizleri düşürmesinin ardından, Türk Lirası ABD Doları karşısında rekor bir düşüş yaşadı.

Financial Times Merkez Bankası kararı sonrası Türk Lirası’nın yeni bir rekor değer kaybı yaşadığına dikkat çekerek, bu kararı büyük bir risk olarak değerlendirdi. The Gurdian ise tüketici enflasyonunun neredeyse yüzde 20 olduğunu, zayıf bir para biriminin ithalat maliyetini de yükselteceğini belirtti. Bu durum, fiyat istikrarı konusunda çeşitli spekülasyonlara yol açtı. Yukarıdaki grafikte görüldüğü gibi, lira dolar karşısında yüzde 6 kadar değer kaybederek 11.3118 ile sekiz ayın en büyük düşüşünü gerçekleştirdi.  Bloomberg, Türkiye’nin kararının diğer gelişmekte olan ülkelerin adımlarıyla çeliştiğine de dikkat çekti, Güney Afrika ve Meksika’nın faiz artırımına gittiğini hatırlattı. Peki Bitcoin, Türkiye için bir çıkış yolu olabilir mi?

 

 Saylor’dan yeni tweet: ”Bitcoin, Türkiye için umuttur”

Hem kurumsal hem de perakende olmak üzere dünya çapında artan sayıda yatırımcı, Bitcoin (BTC)’e yükselen enflasyon ve  fiyatlara karşı bir önlem olarak bakıyor. Aynı durum döviz krizi yaşayan ülkeler için de geçerlidir. MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, endişeyi kabul ederek bir tweet’te Türkiye’ye şu tavsiyede bulundu:
Bitcoin Türkiye için umuttur. Türk Lirası Mart ayından bu yana değerinin üçte birini kaybetti. Lira, art arda dokuz yıldır kan kaybediyor. TL’den USD’ye geçiş sadece çöküşü yavaşlatacak, BTC’nin benimsenmesi ise kötü durumu tersine çevirecek ve ekonomiyi canlandıracaktır.

 

Kriptoarena.com olarak daha önce belirttiğimiz gibi, Saylor geçmişte de, Türkiye de dahil olmak üzere para kriziyle karşı karşıya kalan ülkelerin Bitcoin (BTC)i benimsemeleri gerektiğini belirtti. Saylor, BTC’ye yatırım yapmanın ekonomik kriz ile boğuşn ülkelerdeki insanların hayat kalitesini artıracağını söyledi.   Buna ek olarak, Arjantin, Kosta Rika ve diğer Latin Amerika ülkeleri gibi ülkelerin de bu çözümü düşündüğü bildiriliyor. Teknoloji şirketi La Haus’un başkanı Rodrigo Sánchez-Ríos, şunları söyledi:
Bitcoin, bölgedeki sorunları çözebilir: enflasyon ve bankalar tarafından ihmal edilen veya banka hesabı olmayan insanlar

 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Ambcrypto.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku