Ukrayna’dan Çarpıcı Kritik Kripto Para Kararı: Sınırlandırıldı

62

Ukrayna, ülkeden sermaye çıkışlarını önlemek için yeni bir yasayı yürürlüğe koyuyor. Sıkıyönetim yasasının ardından, Ukrayna Ulusal Bankası (NBU) vatandaşların satın alabileceği kripto para birimlerinin miktarı konusunda limitler belirledi. Yeni yasa, merkez bankası yönetim kurulunun Çarşamba günü geliştirdiği ve Perşembe günü açıkladığı sınır ötesi faaliyetler üzerindeki diğer kısıtlamalar arasında yer alıyor. Ukraynalıların bundan böyle ülkenin ulusal para birimi Ukrayna Grivnası (UAH) kullanarak kripto para satın almaları yasaklandı. Kripto satın almak isteyenler bunu yalnızca yabancı para birimleriyle yapabilir ve o zaman bile, 100.000 UAH (3.300 dolar)’ı aşmayan aylık satın alımlarla sınırlıdır. Sınır, uluslararası eşler arası işlemler için de geçerlidir.

Ukrayna merkez bankası kripto alımlarını kısıtladı

Duyuruya göre kripto alımları artık “yarı nakit işlemler” olarak kabul edildi. Bu onları elektronik cüzdan mevduatları, döviz işlemleri ve seyahat ödemeleri ile aynı kategoriye yerleştiriyor. NBU, tüm bu işlem biçimlerindeki kısıtlamaların ülkeden “üretken olmayan sermaye çıkışını” engellediğini söyledi. İlgili değişiklikler, gelecekte kısıtlamaları hafifletmek ve Ukrayna’nın uluslararası rezervleri üzerindeki baskıyı azaltmak için gerekli bir ön koşul olan döviz piyasasının iyileştirilmesine yardımcı olabilir.

Merkez bankası bu kısıtlamaları uygularken bile, sıkıyönetim ortamında uluslararası işlemlerin giderek daha gerekli hale geldiğini kabul ediyor. Bunun nedeni, milyonlarca vatandaşın başka ülkelere sığınmak zorunda kalmasıdır. Ancak banka, bu “verimsiz nakit akışlarını” karşılayamayacağını söylüyor ve ekliyor:

Nakit benzeri işlemler […] esas olarak Merkez Bankası’nın mevcut kısıtlamalarını, özellikle de sıkıyönetim tarafından yasaklanmış olan yurtdışına yatırım yapma konusundaki kısıtlamalarını aşmak için gerçekleştirilir. Bu nedenle, ilgili işlemlerin verimsiz sermaye çıkışlarına yol açtığı şeklinde yorumlanmalıdır.

Ukrayna kripto para birimleri ile yaptırımlardan kurtulmaya çalışıyor

NBU’dan yapılan açıklamada, Ukrayna hükümetinin yeni düzenlemeleri kabul ettiği belirtildi. Diğer kurumlar da merkez bankasının açıklamasından önce benzer kısıtlamaları uygulamaya başlamıştı. Ukrayna’nın en büyük ticari bankası olan PrivatBank’ın Mart ayı ortasında müşterilerinin UAH kullanarak Bitcoin satın almasını yasakladığı bildirildi.

Daha önce, Ukrayna hükümeti sıkıyönetim kapsamında kripto para birimlerini yasallaştırmak için aktif olarak çalışıyordu. Mart ayında, ülkenin cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskyy, kripto piyasasını düzenlemek için bir çerçeve oluşturulmasına izin veren bir yasayı imzaladı. Merkez bankasının açıklaması bu nedenle beklentilerde ani bir dönüş. Yine de ülke kripto para birimlerinde ve Binance gibi kripto firmalarından bağış almaya devam ediyor. Rusya’ya karşı mücadelede bir başka yardım da planlı bir teşhirdir. Ukrayna, kripto para birimleri kullanarak yaptırımlardan nasıl kurtulduklarını göstermek için Rusya’daki en iyi politikacıların kripto cüzdanlarını ifşa etmeyi planlıyor. Kripto para piyasası ile ilgili daha fazla güncel haber için lütfen Kriptoarena.com adresini ziyaret ediniz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Crypto-news-flash.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku