Türkiye’de Kripto Paralara Yüzde 40 Vergi mi Geliyor ?

382

Türkiye’de son günlerde tartışılan konulardan biri kripto para düzenlemesi. Geçtiğimiz günlerde iddia olarak ortaya atılan ve yatırımcıları tedirgin eden, kripto paralara yüzde 40’a varan oranda vergi getirileceği iddiaları hükümet kaynakları tarafından yalanlandı.

Kripto para birimleri için iki aşamalı bir yasal çerçeve oluşturulacak

Milliyet Gazetesi yazarlarından  Ayşegül Kahvecioğlu’nun haberine göre, bazı kaynaklar kripto paranın vergilendirilmesine ilişkin olarak “Devlet %40 vergi getirecekmiş gibi iddialar, yatırımcıyı tedirgin etmeye yönelik söylemler. Özel olarak vergi yok. Ama ortada bir işlem hacmi varsa diğer işlemler nasıl vergilendiriliyorsa bunda da durum aynı olacak” dedi.

Haberde belirtilen bir diğer durum ise, AK Parti’nin kripto paraya yasal çerçeve kazandıracak çalışmayı hızlandırdığı; Japonya, İngiltere ve ABD’nin bu alanda yaptığı regülasyonların incelendiği belirtildi. Habere göre, kripto paralar için iki ayaklı bir yasal çerçeve gelebilir. Bu durumun ilk ayağı, yerel borsaların şeffaf, güvenli ve denetlenebilir hale getirilmesi ve orada işlem yapan yatırımcıların devlet tarafından korunması, ikinci ayağı ise bu işlemlerin niteliğine uygun finans zeminin hazırlanması olarak karşımıza çıkıyor. Kaynaklar, herhangi bir yasağın söz konusu olmayacağını da ifade ediyor ve şöyle değerlendiriyor:

Burada herhangi bir yasak söz konusu olmayacak. Pandemi öncesi kripto para piyasasının büyüklüğü 400 milyon dolar iken şu anda 2 trilyonu aşmış durumda ve Türkiye işlem hacminde dünyada 5. sırada. Artık insanlar aracı kurumlarla uğraşmak istemiyor, bütün işlemlerini bu yolla yapmak istiyorlar. O nedenle en hızlı şekilde bu düzenlemeyi hayata geçirmemiz lazım. Kripto para, Türkiye’yi dünyada çok farklı ve iddialı bir konuma taşıyacak.

Ocak ayı sonuna kadar netleşmesi bekleniyor

Analistler tarafından Türkiye, 5 milyonun üzerinde kripto para yatırımcısına sahip bir ülke olarak tahmin ediliyor. Kripto para işlem hacminin 2 trilyon dolara çıktığını vurgulayan AK Parti kurmayları, dünyada en çok işlem yapılan 5. ülkenin Türkiye olduğunu belirtiyor. Kurmaylar, bu zeminin kaybolmaması gerektiğini ifade ediyor. Teklifin ocak ayına sonuna kadar netleşmesi ve Meclis Başkanlığı’na sunulması bekleniyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku