featured

Türkiye ve Yunanistan Avrupa Füze Savunma Projesine Katılıyor: İşte Detaylar

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius'un açıklamasına göre, Türkiye ve Yunanistan Avrupa Gökyüzü Kalkanı Girişimi'ne resmen katılacaklar, böylece projeye katılan ülke sayısı 21'e çıkacak.

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye ve Yunanistan, Almanya liderliğindeki füze savunma projesine resmen katılmaya hazırlanıyor. Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius’un Brüksel’deki NATO toplantısı öncesi yaptığı açıklamaya göre, Türkiye ve Yunanistan’ın katılımıyla birlikte Avrupa Gökyüzü Kalkanı Girişimi’ne (ESSI) katılan ülke sayısı 21’e yükselecek. Projeye ilişkin imza töreninin Perşembe günü yapılması planlanıyor.

ESSI, Avrupa’nın anti-balistik füze kabiliyetini artırmayı amaçlayan kara tabanlı bir hava savunma sistemi kurma projesidir. Bu proje, Almanya Başbakanı Olaf Scholz tarafından Ağustos 2022’de duyurulmuş ve Rusya’nın Ukrayna’daki altyapısına yönelik saldırılar gibi tehditlere karşı bir önlem olarak ortaya atılmıştı.

Proje kapsamında, orta menzilli IRIS-T SLM, uzun menzilli MIM-104 Patriot ve atmosfer dışı menzilli Arrow 3 gibi sistemlerin kullanılması planlanıyor. Ancak Fransa, projenin ABD ve İsrail’den gelen ekipmanlara fazla bağımlı olduğunu düşünerek projeye karşı çıkıyor ve diğer Avrupa merkezli tekliflerin de değerlendirilmesini istiyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Türkiye ve Yunanistan Avrupa Füze Savunma Projesine Katılıyor: İşte Detaylar