Sıcak Gelişme: Bu Ülke Kendi Kripto Para Borsasını Duyurdu!

Sıcak Gelişme: Bu Ülke Kendi Kripto Para Borsasını Duyurdu!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kriptoarena.com olarak aktardığımız üzere kripto para piyasası günden güne yeni haberlerle çalkalanıyor. Son olarak Endonezya Hükümeti, yatırımcılarını korumak ve daha iyi bir işlem performansı sunarak işlemlerin kayıt altına alınmasını sağlamak amacıyla yeni, yenilikçi ve ulusal bir kripto para borsası başlattığını duyurdu! İşte detaylar…

Endonezya’dan dev hamle: Kendi kripto para borsalarını kurdular!

Endonezya, gelişmekte olan kripto para sektörünü düzenleme çabalarında önemli bir adım attı. Bu hafta açıklandığı üzere, Güneydoğu Asya ülkesi ulusal bir kripto varlık borsası başlattı. Bu hamle, düzenleyicilere işlem kayıtları sağlamak ve ülke genelindeki kripto para yatırımcıları için koruma sağlamak üzere tasarlanmıştır. Eş zamanlı olarak Endonezya, hızla genişleyen bu sektördeki izleme yeteneklerini desteklemek için bir takas odası da açtı. Bu gelişme, Emtia Vadeli İşlemler Ticareti Düzenleme Kurumu (Bappebti) tarafından açıklandığı üzere, ülkenin düzenleyici ortamındaki daha geniş bir değişimin ortasında geldi.

Endonezya Listeyi Açıkladı: Bu Kripto Paralar Trade Edilebilir!

Bir diğer yandan aktarmak gerekirse Endonezya’nın kripto para birimleriyle ilginç bir ilişkisi var. Ödeme aracı olarak kullanılmaları yasak olmasına rağmen, bu dijital varlıklara yatırım yapılmasına izin verilmektedir. Bununla beraber Endonezya genelinde pandemi sırasında kripto yatırımlarının popülaritesi arttı. Reuters’e göre, Haziran ayı itibariyle ülkede 17,54 milyondan fazla kişi dijital varlıklara yatırım yaptı ve bu rakam yerel borsaya kayıtlı toplam yatırımcı sayısını önemli ölçüde geride bıraktı. Ancak, yükselen faiz oranları da dahil olmak üzere küresel ekonomik eğilimler son zamanlarda kripto paralara olan ilgiyi biraz azalttı. Ocak ve Haziran ayları arasında Endonezya’daki kripto işlemleri bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %68,7 oranında azalarak 66,44 trilyon Endonezya Rupisi (4,42 milyar dolar) olarak gerçekleşti. Verilere göre en çok işlem gören ilk beş kripto para birimi Tether, Bitcoin, Ethereum, Ripple ve Binance Coin oldu.

Bu borsa ne getirecek?

Endonezya’nın yeni başlatılan kripto varlık borsası, Binance’s Tokocrypto ve Indodax gibi isimler de dahil olmak üzere lisanslı kripto şirketleri için bir platform olarak hizmet verecek. Bu hamle, ülke içindeki kripto işlem faaliyetlerini etkin bir şekilde konsolide ederek, düzenleyicilerin işlem kayıtlarını izlemesi ve sürdürmesi için tek bir erişim noktası sağlıyor. Ulusal borsa ve takas odası lansmanının sorumluluğu yöneticiler arasında paylaştırıldı. PT Bursa Komoditi Nusantara borsayı işletecek, PT Kliring Berjangka Indonesia ise takas işlemlerinden sorumlu olacak. Bappebti’nin şefi Didid Noordiantmoko tarafından yapılan açıklamaya göre, PT Tennet Depository Indonesia kripto varlık depolama yöneticisi olarak atandı.

Kripto Paralar İçin Bu Hafta O 7 Gelişmeye Dikkat!

Ülkenin kripto düzenleme ortamındaki bu geçiş, bu yılın başlarında çıkarılan yeni bir yasa ile destekleniyor. Mevzuat, kripto para birimlerinin düzenlenmesi, denetlenmesi ve gözetiminin Bappebti’den Finansal Hizmetler Otoritelerine devredilmesini savunuyor ve iki yıllık bir geçiş dönemi öngörüyor. Endonezya’da ulusal bir kripto varlık borsası ve takas merkezinin kurulması, kripto piyasasının gelişiminde kritik bir adımdır. Hükümetin yatırımcı korumasını iyileştirme ve düzenleyici gözetimi geliştirme taahhüdü, bu finans sektörüne daha fazla netlik ve güvenlik getirme niyetinin bir göstergesidir. Kripto yatırımları küresel ölçekte ilgi görmeye devam ettikçe, diğer ülkelerin de Endonezya’nın kendi düzenleyici stratejilerini çerçeveleme yaklaşımını gözlemlemesi muhtemel gözüküyor. Bu arada, küresel kripto piyasası geçtiğimiz gün yaklaşık %1 oranında düşerek düşüş eğilimine girdi. Kripto piyasasının toplam değeri bu yazının yazıldığı sırada 1.162 trilyon dolar seviyesinde bulunuyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sıcak Gelişme: Bu Ülke Kendi Kripto Para Borsasını Duyurdu!