SEC Başkanından Financial Times’a Kripto Para Açıklaması: Felaketle Sonuçlanabilir

60

SEC başkanı Gary Gensler, kripto para platformlarının aşırı derecede büyüdüğünü ve artık regülasyonun kaçınılmaz olduğunu belirtti. Regülasyondan yoksun bir sektörün, halkın güvenini kaybedeceğini ifade eden Gansler, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

”Regülasyonsuz bir sektör felakate sebep olur”

Financial Times’a konuşan Gensler’in yorumları medyada büyük yankı uyandırdı. ABD’de gündem olan konu kripto para birimlerinin hangi kurum tarafından düzenleneceği. Bu çekişmede daha çok ön plana çıkan SEC başkanı şunları söyledi:

Dünya çapında yaklaşık 2 trilyon piyasa değeri olan bir sektörün regülasyon aşamasından geçmeden hizmet vermesi son derece riskli. Ortaya çıkan bütün risklere karşın, kripto para sektörü büyümeye devam ediyor ve daha fazla yatırımcı bu belirsizleğe atlıyor. 5 yıl sonra sektörü hayal bile edemiyorum. Gerekli önlemler alınmazsa, hem sektör için hem de yatırımcılar için felaketle sonuçlanabilir.

Nisan ayında Gensler, Financial Times’a kripto para ticaret platformlarına odaklandığını, çünkü “son derece spekülatif” piyasadaki faaliyetlerin yüzde 95’inin ve hatta daha fazlasının bu platformlarda gerçekleştiğini söylemişti. ABD‘li düzenleyiciler, geçen yıl perakende yatırımcılar ve bazı büyük kurumlar arasında oldukça popüler hale gelen son derece değişken kripto paralar konusunda giderek daha fazla endişe duyuyor.

Kripto para sektörü beni hayal kırıklığına uğrattı

Ancak piyasayı kimin denetlemesi gerektiği konusunda bazı karışıklıklar var. Düzenleyiciler, genel olarak Bitcoin’in  bir menkul kıymetten çok bir emtiaya benzediğini düşünüyor. Gensler, birçok kripto paraların menkul kıymetler olduğunu söyledi ve Kongre’yi SEC’e piyasayı yönetmesi için daha fazla yetki vermeye çağırdı. Başkan, endüstrinin kripto para  platformlarının SEC’e kaydolması gerektiğine ilişkin açıklamasına verdiği tepkiden dolayı hayal kırıklığına uğradığını söyledi.

Senatör: SEC Başkanı'nın Politikaları Kripto Para Sektörüne Darbe Vurabilir
 

Gensler, düzenleyicilerin merkeziyetsiz  finans platformlarını denetleyebileceğini, ancak komisyoncular gibi merkeziyetsiz aktörlerin  bunu daha da zorlaştıracağını söyledi. Başkan, daha önce faiz getiren kredi ürünlerinin SEC denetimine girmesi gerektiğini söylemişti. Kripto para platformları, özellikle İngiltere ve diğer ülkelerin Binance üzerindeki baskının ardından, düzenleyicilerle işbirliği yapma ihtiyacının giderek daha fazla farkında. FTX borsasını kuran ve yöneten 29 yaşındaki kripto milyarderi Sam Bankman-Fried, geçtiğimiz hafta Insider’a düzenlemeleri “son derece ciddiye aldığını” söyledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Businessinsider.com.au
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku