SEC Başkanı Topu Kongreye Attı: Kripto Paralar Yasaklanabilir mi?

51
Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı Gary Gensler, kurumun kripto para birimlerini yasaklama planının olmadığını belirtti ancak, kongrenin farklı bir adım atabileceğine dair açıklamalarda bulundu.

Gensler: Kripto para birimleri hala ekonomi için sistematik bir risk oluşturuyor

5 Ekim’de gerçekleşen toplantıda, Gensler, ABD’nin Çin’in kripto paraları yasaklama hamlesini uygulamayacağını söyledi. Başkan, Hükümetin odak noktasının kripto endüstrisinin yatırımcı ve tüketiciyi koruma kurallarına, kara para aklamayla mücadele düzenlemelerine ve vergi yasalarına uymasını sağlamak olduğunu yineledi.

Toplantı sırasında, SEC başkanının sözleri, dijital varlık firmalarının kuruma kaydolması gerekliliği de dahil olmak üzere, kripto düzenlemesi hakkındaki önceki düşüncelerini yineledi. Gensler, kripto borsalarının menkul kıymetler düzenleyicisine kaydolması gerekeceğini, merkeziyetsiz borsaların da benzer düzenlemelere tabi olacağını da sözlerine ekledi.

 Yasak kararını Kongre alabilir

Son günlerde Kripto para sektörünü hedef alan SEC başkanı, ekonomi için sistemik bir risk oluşturabileceklerini belirterek stablecoin’ler konusundaki tutumunu tekrar açıkladı. Gensler daha önce stablecoin’leri kumrhanede “poker jetonu” olarak adlandırmıştı. Yaklaşık 125 milyar dolarlık stablecoin olduğu için, pazar büyümeye devam ederse bu, büyük riskler doğurabilir. Pazar sadece geçen yıl yaklaşık on kat büyüdü. Gensler, kripto para birimleri konusunda SEC’in yaklaşımının Çin hükümetinden “oldukça farklı” olduğunu ve dijital varlıklara yönelik her türlü yasağın Kongre tarafından karar verileceğini vurguladı.

 

Çin, bu yılın başlarında madencilik operasyonlarını ülke dışına çıkmaya zorladıktan sonra geçen hafta kripto ticaretine yönelik en katı yasağını yayınladı. Tüm dijital varlık işlemleri, yabancı borsalar tarafından sağlanan hizmetler de dahil olmak üzere yasa dışı finansal faaliyet olarak kabul edilecek. Çin hükümet yetkilileri dolandırıcılık, kara para aklama ve aşırı enerji kullanımı nedeniyle kripto para ticaretini daha da sıkılaştırdı. Ancak ülke, merkez bankası dijital para birimini (CBDC) piyasaya sürmeye devam ediyor. Gensler’in açıklamasından sonra, dünyanın en büyük kripto birimi Bitcoin’in son 24 saat içinde yaklaşık yüzde 5 artarak 51.884 dolar‘a ulaşmasıyla piyasaya olan güvenin arttığı görülüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Fxstreet.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku