SEC Başkanı Açıkladı: Kripto Kural Kitabı Gerekiyor!
SEC Başkanı Açıkladı: Kripto Kural Kitabı Gerekiyor!

SEC Başkanı Wall Street Journal’a Konuştu: Kripto Para Borsaları!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Kripto para karşıtlığı tüm hızıyla devam ederken, sektörü hayal kırıklığına uğratan SEC başkanı Gary Gensler’dan yeni açıklamalar gelmeye devam ediyor.

Kripto para borsaları, yatırımcıların aleyhinde çalışıyor

SEC başkanı Gary Gensler, Wall Street Journal ile yaptığı bir röportajda, kripto para borsalarının, sadece yatırımcı odaklı ticaret faaliyetleri yapmadıklarını, aynı zamanda yatırımcıların aleyhine de çalışabileceklerini söyledi. Yatırımcıları korumak için daha sert önlemler alma niyetini yeniden dile getiren Gensler, borsaların kullanıcıların fonlarını elinde tuttuğu ve kullanıcıların kişisel ve finansal bilgilerini topladığı için bu şirketlerin SEC ile etkileşime girmesi gerektiğini vurguladı ve şunları ekledi:

Kripto sektörüdeki herkese açık bir şekilde söyledim: gelin, SEC ile çalışın ve kayıt olun. Bu borsalar, müşterilerinin aleyhinde bazı adımlar atıyorlar, kullanıcı sorunları aylarca çözülemiyor, kullanıcı listesi haftalarca güncellenmiyor, bu nedenle yatırımcılar yasal bir korumaya ihtiyaç duyuyor. SEC bu tür sorunları görmezden gelemez ve yatırımcıların zarar görmemesi için harekete geçilmesi gerekiyor.

SEC Başkanından Çarpıcı Açıklamalar: Bitcoin Yükselişe Geçti!

Başkan, “Kamu, kripto para borsalarında insanlardan kendilerine ticaret olanakları sağlamak için parayı alan bazı girişimcilerin veya bir grup programcının çabalarına dayanarak bir miktar kar bekliyor, ancak bu tür girişim ve süreçte öncelikle devlet kurumlarına danışılmalıdır ” açıklamasını yaptı.

”Bizimle çalışın”

Daha önce Gensler kripto paraların gelecekte de var olacağını, ancak bunun yalnızca “güven ortamında” gerçekleiebileceğini kabul etti. Başkana göre, düzenleyici çerçevenin dışında endüstrinin denetlenmeyen faaliyetleri, halkın teknolojiye olan güveninin kaybolmasına neden olabilir. Mayıs ayında Komisyon başkanı, ABD Kongresi’ni kripto para endüstrisinin düzenlemesini netleştirmeye çağırdı ve dijital varlıkların yollarına devam edebilmesi için kuralların gerekli olduğu görüşünü dile getirdi. Ekim ayında Gensler, Komisyonun kripto para birimlerini yasaklama planı olmadığını açıkladı.

Başkan Gensler, kripto para piyasası ve regülasyon konulu DACOM zirvesi’nde, kripto borsalarının tüketici haklarını garantiye alması ve  koruması için SEC’e kaydolması gerektiğini vurguladı. Başkan, komisyonun token saklama gibi konuları borsalarla tartışmaya hazır olduğunun altını çizdi. Ancak Gensler, SEC tarafından belirlenen yasalara uyulmaması durumunda kripto platformlarının yaptırımlarla karşı karşıya kalabileceğini yineledi. Mevcut SEC Başkanı Gary Gensler ve bir önceki başkan Jay Clayton’un da katıldığı zirvede, Gensler  borsalara ” bizimle çalışın” çağrısında bulundu. Daha fazla Bitcoin haberi için, Kriptoarena.com adresini takip edebilirsiniz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

SEC Başkanı Wall Street Journal’a Konuştu: Kripto Para Borsaları!