SEC Başkanı Aba Altından Sopa Gösterdi: Kripto Paralar ve Ethereum!

179
ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı Gary Gensler, kripto para endüstrisinin 2022’de menkul kıymetler yasalarına tabi olması gerektiğini söyledi. Yönetici, piyasasındaki gerçeklerin ve koşulların birçok kripto projesinin menkul kıymet olduğunu gösterdiğini belirtti. .

Gensler: Uyulması gereken usul ve esaslar var

CNBC’nin Squawk Box isimli programına katılan SEC başkanı, kripto para endüstrisindeki mevzuata uyulması gerektiği konusundaki tutumunu yineledi. Gensler, Ethereum‘un menkul kıymet olup olmadığını yanıtlamayı reddederken, genel olarak halktan para toplayan herhangi bir kripto para projesinin, ”ABD Menkul Kıymeler Yasas”ı kapsamına alması gerektiğini açıkladı. Projeler üzerinde tek tek yorum yapmaktan kaçınan SEC başkanı, kurumun yayında belirli konularda hüküm vermesine izin vermediğini belirtti. Başkan, ”halktan para toplayan projeler, bazı gerçekleri kamuoyuyla paylaşıyorlar mı? Özellikle, kripto reklamları konusunda gerçekler söyleniyor mu? ” ifadelerini kullandı.

Gensler, kripto endüstrisinin menkul kıymetler yasalarına uyumlu olması için eksik bulduğu en önemli şeyin bilgilerin tam olarak açıklanması olduğunu kaydetti. SEC başkanı, kripto para sektörünün yenilikçi olduğunu kabul ettiğini, ancak halktan para toplamaya devam edecekse, SEC’e kaydolması gerektiğini belirtti. Yönetici, ”Halktan para toplamaya çalışan bu projelerden binlerce var. Tamam, bu girişimcilik ve inovasyon denir. Asıl mesele,menkul kıymetler yasalarına uyumlu bir şekilde çalışmak” açıklamasını yaptı. Başkan pek çok kripto projesinin menkul kıymet olmadığını iddia edecek olsa da, “gerçekler ve koşullar bunların yatırım sözleşmeleri olduğunu, menkul kıymetler olduklarını ve kayıt olmaları gerektiğini gösteriyor” diye ekledi.

 Kripto para regülasyonu: Asıl sorun, yasalar ve sistemde

Gensler tarafından dile getirilen bu endişe, geçen yıldan beri değişmedi ve kripto para topluluğu için yeni değil. Bununla birlikte, topluluk, SEC’in endüstriden kayıt olmasını isterken, kayıt sürecini dostane hale getirmediğine sık sık dikkat çekti. Bu görüşü benimseyen kripto savunucuları, beş SEC komisyon üyesinden biri olan Hester Peirce’i içeriyor.
SEC Başkanından Çarpıcı Açıklamalar: Bitcoin Yükselişe Geçti!
 
“Kripto Anne” olarak adlandırılan Peirce, kripto endüstrisi için düzenleyici netlik eksikliği olarak gördüğü durum hakkında sık sık sesini yükseltti. Yönetici, Kasım ayında Bloomberg’in Finansal İnovasyon Zirvesi’nde konuşurken, ABD’nin “parçalanmış bir düzenleyici sisteme” sahip olduğunu belirtti.

 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Coingape.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku