Kripto Para Yasaklarından Sonra Çin Bu Sektöre de Yasak Getirdi!

64
Kripto para yasaklarının ardından, Çin şimdi ne NFT’leri hedef aldı. 2021’e damgasını vuran NFT sektörü, özellikle ABD’de ivme kazanırken, Çinlilerin ilgisini de çekmeyi başarmıştı.

 

NFT’lerin ticari amaçlı kullanımı yasaklandı: Kripto para yasakları ile aynı doğrultuda!

Çinli yetkililer, NFT’lerin yalnızca dijital koleksiyon olarak kullanılabilneceğini belirterek, artık kâr amacı güderek alınıp satılmasının yasaklanmasına karar verdi. Çinli Gazeteci Colin Wu’ya göre, NFT’lerle ilgili düzenleyici çerçeve, ülkenin daha önceki kripto para yasakları ile aynı doğrultuda. Ayrıca yetkililer, NFT’lerin sanal koleksiyon dışında herhangi bir amaç için kullanılamayacağından emin olmak için önde egelen İnternet şirketleriyle de görüştüler. Bu yasak ve sıkı denetlemelere rağmen, NFT endüstrisi ülkede büyümeye devam ediyor.

 

Kripto para birimlerin yasaklandığı Çin’de, internet şirketleri NFT işlem platformlarını başlatmaya devam ederken, McDonald’s gibi büyük şirketler  de yetkililerin baskısına rağmen tokenize endüstriye giriyor. Gazeteci Wu konuya ilişkin olarak şu tweet’i attı:
Ancak Çinli İnternet şirketleri aktif olarak NFT sektörüne giriyor. Tencent ve Alibaba, NFT işlem platformlarını açtılar…McDonald’s China ve DHL China, ilk NFT’lerini yayınladılar.

McDonald’s NFT kervanına adım attı

Bu ayın başlarında, burger devi McDonald’s China, şirketin Çin pazarındaki 31. yıldönümünü kutlayan “Big Mac Rubik’s Cube” adlı ilk NFT koleksiyonunu piyasaya sürdü. Şirketin NFT’si, McDonald’s’ın Şanghay’ın batı yakasındaki yeni genel merkezinin altyapısından esinlendi ve şirketin Çin’deki genişlemesini kutluyor. Çin, kripto para birimlerini ve ardından NFT’lerin ticari işlevini yasaklarken, McDonald’s CEO‘su Zhang Jiayin şu açıklamayı yaptı:
McDonald’s güncel trendlere ve en son teknolojiye her zaman önem veren çağdaş bir markadır. McDonald’s’ın NFT’yi piyasaya süren ilk yerli fastfood zinciri olmasından çok mutluyum. McDonald’s China’nın yeni genel merkezi binası, bizim için esnin kaynağı oldu. Bu özel dönemde, McDonald’s inovasyonunu, dijitalleşmesini ve modern sanatını çalışanlar ve müşterimizle paylaşmak için NFT koleksiyonu çıkarmaya karar verdik.

 

ABD'de Bir İlk: Demokratlar NFT Deneyimini Farklı Bir Boyuta Taşıyor!
 
Çin’in otoriter hükümeti, McDonald’s’ın özel NFT girişimini hedeflerken aynı zamanda şirketin, şubeleri boyunca dijital yuan kullanımını genişleterek Çin’in CBDC tanıtımını kolaylaştırmasını istiyor. Uzmanalra göre, Çin hükümetinin amacı, kripto para birimlerini kendi topraklarından tamamen silmek ve yerine merkezi dijital yuanı koymak.

 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Coingape.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku