Kripto Para Piyasaları Bugün Çöküyor! Peki Neden?
Kripto Para Piyasaları Bugün Çöküyor! Peki Neden?

Kripto Para Piyasaları Bugün Çöküyor! Peki Neden?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para piyasası son 24 saat içerisinde düşüş yönlü harekete geçti ve devam ediyor. Kripto piyasa değeri son 24 saat içerisinde yüzde 4 daha düşüş yaşadı ve 900 milyar doların altına düşme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu aktarıldı.

Altcoin projelerinde büyük düşüşler gözlemleniyor

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) son 24 saat içerisinde yüzde 8.4 oranında düşüş gerçekleştirdi ve şu anda 18,454 dolar seviyesinden işlem görmeye devam ediyor. Ancak, bu ayı piyasasının en büyük darbesiyle karşı karşıya kalanların daha çok altcoin’ler olduğu belirtiliyor. Lider altcoin projesi Ethereum Merge sonrasında ETH büyük bir düşüşle karşı karşıya kalmaya devam ediyor. ETH son 24 saatte yüzde 11.04 oranında düşüş yaşadı. Ethereum hafta genelinde yüzde 26 düştü ve şuanda 1.296 dolar seviyesinden işlem görmeye devam ediyor.

Kriptoarena.com olarak bildirdiğimiz gibi; Merge’den sonra Ethereum’un fiyat düşüşü diğer altcoin projelerine yansımış görünüyor. Cardano (ADA), Solana (SOL), Dogecoin (DOGE) ve Polkadot (DOT) yüzde 8 ila yüzde 12 arasında düşüşler yaşadı. Polygon ağını altcoin projesi MATIC, Shiba Inu (SHIB) ve Avalanche (AVAX) yüzde 10 oranında gerilemeler yaşadı. Ethereum Classic (ETC) ve ETHPoW, son 24 saat içerisinde en çok kayıp yaşayan altcoin’ler oldu. ETC yüzde 17 düşerken, ETHPoW yüzde 37 yakın düştü. ETHPoW, Merge’ın ardından Ethereum üzerinde Proof of Work konsensüs mekanizmasını canlı tutmayı amaçlayan bir Ethereum hard fork’udur.

Kripto para birimleri bugün neden çöküyor?

Piyasada yaşanan düşüşlerin, mevcut makroekonomik koşulların doğrudan bir sonucu olduğu belirtildi. Uzmanlara göre, Ethereum Merge yükselmesi adına daha kötü bir zamanlama yapılamayacağı ve yanlış bir dönemde gerçekleştirildiği aktarılıyor. Yükselen enflasyon nedeniyle, Federal Rezerv (FED) son derece şahin bir duruş sergiledi.

Bir sonraki Federal Açık Piyasa Komitesi, bir sonraki faiz artırımını görüşmek için 21 Eylül tarihinde toplanacak. CME Fed İzleme Aracına göre, Fed büyük olasılıkla 75 baz puanlık bir artış uygulayacak. Ancak uzmanlar, piyasanın da 100 baz puanlık bir artışla fiyatlandırılmış olduğuna dair bir inanca sahip olduğunu bildiriyor. 75 baz puanlık bir yükselişin büyük olasılıkla zaten tam olarak fiyatlandırılacak ve kripto para piyasası üzerinde büyük bir etkisi olmayacak. Bu arada teknoloji devi Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk’ın deflasyon uyarısı ve Dünya Bankası’nın resesyon uyarısı da FED tarafından yapılacak olan büyük bir orana dikkat çekiyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kripto Para Piyasaları Bugün Çöküyor! Peki Neden?