Kraken'den Dikkat Çeken Açıklama: FTX Hacker'ını Bulduk!

Kraken’den Dikkat Çeken Açıklama: FTX Hacker’ını Bulduk!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para borsası FTX’in iflas etmesinin hemen ardından gelen “hack” açıklamaları birçok kullanıcıyı tatmin etmese de, Kraken Exchange’in CSO’su Nick Percoco, FTX korsanının kimliğinin sonunda ekibi tarafından ortaya çıkarıldığını tweet’ledi. İşte detaylar…

Kraken CSO’su: “FTX Hacker’ını Bulduk!”

Kripto para piyasaları FTX’in iflasının ardından düşüş trendi içerisine girdi ve birçok kripto para birimi yüzde 15’lerin üzerinde değer kaybı yaşadı. Öte yandan iflasla beraber açıklanan “hack” sorunları birçok kullanıcının cüzdanının boşaltılmasına yol açtı. Kraken Exchange’in CSO’su Nick Percoco ise FTX korsanının kimliğinin ortaya çıkarıldığını aktarıyor.

Kraken’in KYC (Know Your Customer) sistemi yani “müşterini tanı” mekanizması, hack sırasında çalınan fonları boşaltmak için borsayı kullandığından Kraken ekibinin bilgisayar korsanını tanıyabilmesi için yeterli oldu. Ünlü ismin attığı yanıt ise şu şekilde:

Tanınmış YouTuber ve kripto para birimlerinin ve NFT’nin savunucusu Satoshi Stacker, FTX “Hacker”ın TRX cüzdanını Kraken’den finanse ettiğine dikkat çekerek konuyla ilgili yorum yaptı.

Hacken.io’nun CEO’su ve kurucu ortağı Dyma Budorin, just.money’in yaratıcısı Tobias Silver’ı FTX Tron hesaplarının kapsamlı analizinden dolayı övdü.

Öte yandan birçok uzman FTX korsanının yetersizliği nedeniyle, içeriden bir kişinin FTX’in hack’lenmesinin arkasında olduğunu öne sürüyor. Kraken Exchange ve kolluk kuvvetleri, büyük olasılıkla anlık olarak tanımlanan kişiyi izleyecek ve izlemek için bir işbirliğinde bulunacak.

Bankman-Fried bir “arka kapı” mı kullandı?

Daha önce kriptoarena.com olarak belirttiğimiz üzere FTX, Chapter 11 iflas başvurusunda bulunma kararını açıklamasından saatler sonrasında, 600 milyon dolalrık bir hack saldırısına ait raporlar ortaya çıktı. Sam Bankman-Fried, saldırıdan önce FTX CEO’su olarak görev yapıyordu. Saldırının hemen ardından ise görevinden istifa etti. Dosyaya göre yaklaşık 130 ek FTX bağlantılı kuruluş da yargılanmanın tarafı olarak karşımıza çıkacak.

FTX CEO'su Kaçtı mı? Bu iddialar Piyasayı Karıştırdı!

Word’e göre iflas eden kripto para borsası FTX’ten yaklaşık 1 milyar dolarlık müşteri mevduatının kaybolduğunu aktarıyor. Uzmanlar, Bankman-Fried’ın defter tutma sistemine özel olarak parayı çekmek için bir “arka kapı” kullandığını iddia ediyor.

Peki FTX’in iflasından sonra kripto para piyasalarında neler yaşandı? Lider kripto para birimi Bitcoin, 21 bin dolar seviyelerinden 16 bin dolar seviyelerine kadar düşüş yaşadı ve anlık olarak 16.715,86 dolardan işlem görüyor. Son bir haftalık düşüşü ise yüzde 21 olarak karşımıza çıkıyor. Altcoin piyasasına bakıldığında ise en çok zarar gören kripto para birimlerinden bir tanesi yüzde 50 düşüşle Solana olarak karşımıza çıkıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kraken’den Dikkat Çeken Açıklama: FTX Hacker’ını Bulduk!