Altın Fiyatları için İzlenmesi Gereken Seviyeler Açıklandı!

149

Altın fiyatları, zayıf Hazine getirileri ve DXY ile daha güçlü hisse senetleri arasında toparlanmayı sürdürüyor. Trader’lar, devam eden Rusya-Ukrayna barış görüşmeleri sırasında Fed’in en son toplantıda benimsediği sert tutumu sindirmeye çalışıyor. Deneyimli analist Dhwani Mehta tüm bunları göz önünde bulundurarak altına yönelik tahminlerini paylaşıyor.

Rusya-Ukrayna görüşmelerine ilişkin endişeler artıyor

Altın fiyatları, sert tutumlarını sürdüren bir Fed’in ve Rusya-Ukrayna barış görüşmelerine ilişkin endişelerin ortasında iyi bir geri dönüşün ardından bu perşembe günü alıcıların elinde olmaya devam ediyor. Fed kararının ardından, odak devam eden Rusya-Ukrayna barış görüşmelerinde kalırken, küresel ekonomik büyümeye yönelik risklere ilişkin endişeler ortaya çıkarken, bu durum değerli metalin fiyatını etkiliyor. Buna ek olarak ABD Hazine getirilerindeki ve dolardaki uzun süreli düzeltme, XAU/USD’ye destek veriyor.

Ukrayna, barış görüşmelerinde İsveç’e benzer bir tarafsızlık modeli benimsemeye açık olduğu yönündeki Rus iddialarını reddederken, altın fiyatları düşüş trendine devam etti. Değerli metal, Fed’in 25 baz puanlık faiz artırımı duyurusuna ve bu yıl altı artış daha gösteren nokta grafiğine ilk tepki olarak 1.895 dolarlık iki-haftalık taze dip seviyelerine ulaştı. Öte yandan Fed Başkanı Jerome Powell düzenlediği basın toplantısında, Wall Street duyarlılığını yükselten daha fazla faiz artırımına ve bilanço küçültme planlarına işaret ederek ekonomiye olan güvenini gösterdi. İyileşen piyasa havası ABD doları üzerinde olumsuz bir baskı oluştururken, Hazine getirileri düzeltici geri çekilmelerini genişleterek altının 1.940 dolara yükselmesine yardımcı oldu.

Altın fiyatları için izlenmesi gerekenler

Altının teknik göstergelerini inceleyen Dhwani Mehta’ta göre XAU/USD grafikleri, bir günlük R1, pivot noktası bir haftalık S1 ve bir günlük Bollinger Bandı’nın yakınsaması olan 1.940 dolardaki güçlü direnci test etmek için yukarı yönlü hareketi yeniden kazanmak istediğini gösteriyor. Analist, altın fiyatları için bir sonraki yükseliş hedefini, dört saatlik SMA100’ün yanı sıra psikolojik engel olan 1.950 dolar olarak öngörüyor. Mehta’ya göre bunlara ek olarak, bir günlük R2 1.952 dolarlık pivot noktası test edilecek, bunun üzerinde bir gün 1.955 dolardan SMA5 boğaların radarlarında olacak.

Geçen haftanın en düşük seviyesi ile bir önceki yılın en yüksek seviyesi olan 1.960 doların birleşimi, boğa eğilimindeki trader’lar için aşılması gereken seviye olarak görülüyor. Kriptoarena.com olarak sıklıkla analizlerine başvurduğumuz Dhwani Mehta’ya göre altın fiyatında anlık destek, bir günlük yüzde 23,6 Fibonacci seviyesi ile bir önceki günün en yüksek seviyesinin kesişimi olan 1.931 dolarda görülüyor. Ayrıca analiste göre altın fiyatları ikincisinin altında yeni satış fırsatları ortaya çıkacak ve bir günlük Fibonacci yüzde 23,6 ve dört saatlik SMA10’un çakıştığı 1.922 dolarda kritik destek açığa çıkacak. Analiste göre altının alıcıları bir günlük yüzde 38,2 Fibonacci seviyesinde yer alan 1.917 dolarda son noktayı koyabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Fxstreet.com/
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku